Georg Otsa nimeline auhind


STATUUT

Kõrge vokaalse meisterlikkuse ühendamine näitlejatööga ooperi- ja operetilaval
ning viljakas kontserttegevus, nii Eestis kui ka välismaal. Auhinna määramisel hinnatakse pikemaaegset teatritööd. Asutatud Teatriühingu ettepanekul, Kultuuriministeeriumi juurde moodustatud Georg Otsa mälestuse jäädvustamise komisjoni otsusega 1975. aastal. Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud auaadress ja Eesti Kultuurkapitali rahaline preemia.


Georg Ots (1920–1975)
Erakordse lavasarmi ja väljendusrikkusega lüüriline bariton.
Läbi aegade kuulsaim Eesti laulja.


LAUREAADID

2014
Ain Anger – erakordsete saavutuste eest maailma ooperi- ja kontserdilavadel, unustamata sealjuures oma kodupublikut. Lavastused „Faust“ ja „Tannhäuser“ ning „Põlvkondade gala“ Rahvusooperis Estonia, kontserdid „Kaks bassi, kaks kirikut“ (koos Jaakko Ryhäneniga), esinemised Saaremaa ooperipäevadel ja Birgitta festivalil („Don Giovanni“ ja „Lohengrin“).

2012
René Soom – Muusikalise ja lavalise väljendusrikkusega loodud ooperi-ja operetirollid, millest esile tõstetakse: Onegin (Tšaikovski „Jevgeni Onegin”), Cervantes/Don Quijote (Leigh` „Mees La Manchast”), Schaunard (Puccini „Boheem“), Guglielmo ja Papageno (Mozarti „Cosi fan tutte” ja „Võluflööt“), Achillas (Händeli „Julius Caesar“), Marullo (Verdi „Rigoletto“), Dandini (Rossini „Tuhkatriinu“), Boni ja Edwin (Kálmáni „Silva"), Dr. Falke ( Straussi „Nahkhiir“), Ben (Menotti „Telefon“), Escamillo ja Morales ( Bizet` „Carmen”). Auhinna määramisel arvestades osalemist Nargen Opera projektlavastuses ning meisterlikke soolokavu kammerlauljana.

2011
Valetina Kremen – esile tõstetakse osatäitmisi: Dulcinea, Massenet` „Don Quijote”, Ulrica, Verdi “Maskiball”, Mrs. Ford, Verdi „Falstaff”, Flora, Verdi „La Traviata”, Azucena, Verdi “Trubaduur”, Suzuki, Puccini “Madame Butterfly”, Maddalena, Verdi “Rigoletto”,”Marcellina, Mozarti „Figaro pulm”, Juno, Offenbachi „ Orpheus põrgus” (Teater „Vanemuine”). Hinnatakse laulja sisukat kontserttegevust.

2010
Karmen Puis – esile tõstetakse osatäitmisi Amastris, Händeli "Xerxes", Concepcion Raveli "Hispaania tund", Dorabella, Mozarti "Cosi fan tutte", Olga, Tsaikovski "Jevgeni Onegin", Galatea, Händeli "Acis ja Galatea", Solveig, Anitra, Griegi "Peer Gynt" (kõik "Vanemuises").

2009
Mart Madiste – esile tõstetakse osatäitmisi: Alfredo, "La Traviata", Jurodivõi, "Boriss Godunov", Camille de Rossillion, "Lõbus lesk", don José, "Carmen", Ivanuška, Peaminister, "Mina – Napoleon!", Turiddu,"Talupoja au", Arlekiin, "Pajatsid", Hertsog, „Rigoletto”( Rahvusooper Estonia), Cavaradossi, „Tosca”(Rahvusooper Estonia ja Vanemuine), Hoffmann, "Hoffmanni lood" (Vanemuine).
Hinnatakse ka laulja vokaalse suutlikkuse pidevat tõusu.

2008        
Heli Veskus – esile tõstetakse osatäitmisi: Tatjana „Jevgeni Onegin”, Mimi „Boheem”,Tark naine ooperis ”Tark naine”, Hanna Glawari „Lõbus lesk”, Agathe „Nõidkütt”,krahvinna Gabriele Zedlau „Viini veri”, Micaëla „Carmen”, Barbara „Barbara von Tisenhusen”,Desdemona „Othello”, Floria Tosca „Tosca”, Nedda „Pajatsid” ning hinnates soolokontserte ja kõrgetasemelisi esitusi suurvormides.

2007
Rauno Elp – muusikaliselt ja näitlejameisterlikkuselt kõrgtasemel esitatud ooperirollid ja kontserttegevus; esile tõstetakse: nimiosa, “Don Giovanni”; nimiosa, “Cyrano de Bergerac”; Escamillo, “Carmen”; Scarpia, “Tosca”; Jeletski, “Padaemand”; Germont, “Traviata”; Doktor, “Süda”; Sebastian, “Gurmaanid”; Don Magnifico, “Tuhkatriinu”.

2006
Leonid Savitski – aastatepikkune kõrgvorm, esile tõstes osatäitmisi: Wurm, “Luisa Miller”; Daland, “Lendav Hollandlane”; Gremin, “Jevgeni Onegin”; Felipe ja Suurinkvisiitor, “Don Carlos”; Zaccaria, “Nabucco”; De Silva, “Ernani”; Boriss, Pimen ja Varlaam, “Boriss Godunov”; Dossifei, “Hovanštšina”; Mölder, “Näkineid”; Escamillo, “Carmen” (Estonias), ning ulatuslik kõrgetasemeline romansiloomingu esitamine.

2005
Mati Kõrts – aastatepikkune ühtlane kõrgvorm, esile tõstes osatäitmisi: Lenski, “Jevgeni Onegin”; Wagner, “Mefistofeles”; Kempe, “Reigi õpetaja”; Renè, “Krahv Luxemburg”; Nemorino, “Armujook”; Alfredo, “Traviata”; Taszilo, “Krahvinna Mariza”, nimiosa, “Albert Herring”; Christian, “Cyrano de Bergerac”; Vürst, “Näkineid”; Don Ottavio, “Don Giovanni” (Estonias); nimiosa, “Faust”; Cassio, “Othello”; nimiosa, “Xerxes” (Vanemuises).

2004
Jassi Zahharov – järjepidev professionaalne kõrgvorm, esile tõstes säravaid osatäitmisi: Johhanaan, “Salome”; de Guiche, “Cyrano de Bergerac”; Escamillo, ”Carmen”; nimiosa, “Nabucco”; nimiosa, “Macbeth”; Pearu, “Vargamäe tõde ja õigus” (Estonias); Jean Valjean, “Hüljatud” (Smithbridge Production); Härra Bumble, “Oliver” (Vanalinnastuudio ja Smithbridge Production).

2003
Lydia Järvi ja Aino Külvand – tunnustades nimekate lauljate elutööd.

2002
Pille Lill – Desdemona, “Othello”; Violetta, “Traviata”; Maria Boccanegra, “Simon Boccanegra”; Floria Tosca, “Tosca” (Vanemuises); Krahvinna, “Figaro pulm” (Pärnu ooperis); Mimi, “Boheem”; nimiosa, “Madama Butterfly” (Estonias); Naine, “Inimese hääl” (Pärnu ooperis), ning väljapaistev kontserttegevus.

2001
Riina Airenne – Catharina, “Reigi õpetaja”; nimiosa, “Silva”; Fenena, “Nabucco”; nimiosa, ”Carmen”; Vürstinna, “Näkineid”; Herodias, “Salome” (Estonias); mezzopartii G. Verdi “Reekviemis”.

2000
Väino Puura – pikaajaline kaalukas töö muusikateatri eri þanrides ning mitmemahuline kontserttegevus. Esile tõstetakse: Figaro, “Figaro pulm”; Germont, “Traviata”; Miller, “Luisa Miller”; Aristide, “Savoy ball”; Enrico, “Lucia di Lammermoor”; Rene, “Maskiball”; Barinkay, “Mustlasparun”; Michele, “Mantel”; Jürgen, “Barbara von Tiesenhusen”; Sharpless, “Madama Butterfly” (Estonias).

1999
Nadia Kurem – nimiosa, “Manon”; Micaëla, ”Carmen”; Mimi ja Musette, “Boheem”; Violetta, “Traviata” (Estonias), ning tunnustust vääriv kontserttegevus.

1998
Kalju Karask – silmapaistev ja mitmekülgne elutöö, esile tõstes: Radjami, “Bajadeer”; Tassilo, “Krahvinna Mariza”; Rodolfo, “Boheem”; nimiosa, “Othello”; Dick Johnson, “Tütarlaps kuldsest läänest”; Radames, “Aida”; Cavaradossi, “Tosca”; Louis, “Mantel”; Canio, “Pajatsid”; Don Jerome, “Kihlus kloostris”; Köster, “Kevade” (Estonias).

1997
Aare Saal – nimiosa, “Don Giovanni”; Escamillo, “Carmen”; Germont, “Traviata”; Malatesta, “Don Pasquale”; Belcore, “Armujook”; Figaro, “Figaro pulm”; Figaro, “Sevilla habemeajaja”; Rodrigo, “Don Carlo”; nimiosa, “Nabucco” (Estonias ja Vanemuises).

1996
Annika Tõnuri – krahvinna Gabriela Zedlau, “Viini veri”; Tzeitel, “Viiuldaja katusel” (Estonias); Viktoria, “Viktoria ja tema husaar” (Vanemuises); Kaja, “Lugu klaasist” (projekt NYYD Ensemble’iga).

1995
Tarmo Sild – Marcello, “Boheem”; Figaro, “Sevilla habemeajaja”; nimiosa, “Cyrano de Bergerac” (Estonias).

1994
Jassi Zahharov – vokaalne värvikus ja mänguline eredus ooperiosades: nimiosa, “Rigoletto”; Salapolitseinik ja Assan, “Konsul”; Tonio, “Pajatsid”; krahv Danilo, “Lõbus lesk”; Jürgen von Tiesenhusen, “Barbara von Tiesenhusen” (Vanemuises).

1993
Otsustati jätta välja andmata.

1992
Otsustati jätta välja andmata.

1991
Otsustati jätta välja andmata.

1990
Lehte Mark – nimiosa, “Katerina Izmailova”; Naine, “Inimhääl”; Babulenka “Õnnemängija”; Leonore, “Fidelio”; Lady Billows, “Albert Herring”; Kõrtsiemand Buryjovka, “Jenůfa”; Ema, “Konsul” (Vanemuises), ning kontserttegevus ja väga eetiline suhtumine kutsetöösse.

1989
Marika Eensalu – Clara, “Kihlus kloostris”; Bramante, “Alcina”; Marfa, “Hovanštšina”; Niklaus, “Hoffmanni lood”; Catherina, “Reigi õpetaja” (Estonias); Rosina, “Sevilla habemeajaja” (Vanemuises).

1988
Otsustati jätta välja andmata.

1987
Leili Tammel – Ema, “Eesti ballaadid”; Olga, “Ohver”; Tüdruk, “Lend”; solist, “Karje ja vaikus”; nimiosa, “Carmen”; Federica, “Luisa Miller” (Estonias), ning aktiivne kontserttegevus Eesti heliloojate nüüdisloomingu propageerimisel.

1986
Margarita Voites – laialdane kontserditegevus ning bel canto traditsioonide elamuslik edasiandmine ooperikultuuris.

1985
Taisto Noor – Bartolo, “Sevilla habemeajaja”; Figaro, “Figaro pulm”; Porgy, “Porgy ja Bess”; Scapin, “Kelmuste kool”; Mark, “Ohver” (Vanemuises).

1984
Mati Palm – tõstes esile edukat kontserttegevust, osalemist suurvormides ja osatäitmisi: Poeet, “Stepan Razini hukkamine”; nimiosa, “Attila”; Pimen, “Boriss Godunov”; Selim, “Türklane Itaalias”; Kecal, “Müüdud mõrsja”; Hollandlane, “Lendav Hollandlane” (Estonias).

1983
Helgi Sallo – mitmekülgsus muusikateatris, kunstiküpsete rollide loomine operetis ja

ooperis.

Hendrik Krumm – muusikaline ja lavaline väljenduslikkus ooperiosade loomisel, püsiv kõrgvorm ulatuslikus kontserttegevuses.

1982
Otsustati jätta välja andmata.

1981
Ivo Kuusk – Aleksei, “Õnnemängija”; Pinkerton, “Madame Butterfly” (Vanemuises); Edgardo, ”Lucia di Lammermoor”, Grigori, “Boriss Godunov”; Tom, ”Elupõletaja tähelend”; Max, “Nõidkütt”; solist, ”Eesti ballaadid” (Estonias), ning hinnates kontserditegevust tenoripartiide esitamisel oratoorsetes suurvormides.

1980
Urve Tauts – pikka loominguperioodi iseloomustavad vokaalne kõrgtase, laululise ja mängulise külje süntees, osatõlgitsuste sisukus ja loomulikkus. Esile tõsteti: Amneris, “Aida”; Azucena, “Trubaduur”; Octavian, “Roosikavaler”; Cèline, “Colas Bregnon”; Santuzza, “Talupoja au”; Naine, “Inimhääl” (Estonias), samuti esinemisi kontserdilaval.

1979
Meta Kodanipork – retrospektiivselt, meisterliku ja sisutiheda esinemise eest nii ooperi- kui ka operetiþanris. (Georg Ots on nimetanud teda oma kõigi aegade parimaks partneriks.)
Anu Kaal – kõrge vokaalne meisterlikkus ning säravalt ja veenvalt loodud lavakujud: Violetta, “Traviata”; Gilda, “Rigoletto”; nimiosa, “Lucia di Lammermoor”; Lucy, “Telefon”; Roxane, “Cyrano de Bergerac”; nimiosa, “Pipi Pikksukk” (Estonias), ning kontserdiprogrammid.

1978
Otsustati jätta välja andmata.

1977
Teo-Endel Maiste – Leporello, “Don Giovanni”; nimiosa, “Cyrano de Bergerac”; nimiosa, “Attila” (Estonias), ning arvestades eriilmelisi osatäitmisi teatrirepertuaaris tervikuna ja kunstiküpseid esinemisi kontserdilaval.

1976
Voldemar Kuslap – nimiosa, “Don Giovanni” (Estonias).