Rahel Olbrei nimeline auhind


STATUUT

Auhind antakse professionaalse balletikunstiga tegelevale tantsijale, lavastajale/koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval. Asutatud Teatriliidu juhatuse otsusega 2008. aastal. Auhinna annab välja Teatriliidu aastaauhindade balletižürii. Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud auaadress ja Eesti Kultuurkapitali rahaline preemia.


Rahel Olbrei (1898–1984)
Balletipedagoog ja tantsuvisionäär.

Estonia teatri balletipüsitrupi asutaja ja ballettmeister (1925-1944).

„Ideaalsel tantsijal ole välja töötatud mitte üksnes kehatehniline, vaid ka vaimutehniline külg.“ (Rahel Olbrei)


LAUREAADID

2019
RUFINA NOOR – Vanemuise balleti endine solist, kauaaegne pedagoog-repetiitor, kes on kujundanud tulemuslikult balletitrupi professionaalset taset.

2017
ENN SUVE – Estonia teatri kauaaegne peaballettmeister, Tallinna Balletikooli pikaaegne direktor, pedagoog, balletiklassik ning andnud Rahel Olbrei alustatule uue hingamise.

2015
ÜLO VILIMAA – omanäoline tantsija ja isikupärase käekirjaga koreograaf, kes oma loomingus on kandnud eesti balletile aluse pannud Rahel Olbrei ja Ida Urbeli traditsioone.

2013
TIIU RANDVIIR-TÖLP – Estonia priimabaleriin, rahvusvaheliselt tunnustatud balletipedagoog.

2011
MAI MURDMAA – epohhi kujundanud loomingu eest eesti balletikunstis.

2010
ELENA POZNJAK-KÕLAR – ereda isikupära ja dramaatilise andega Vanemuise teatri esitantsija, kõrge lavaeetikaga kunstnik, repetiitor, pedagoog.

2009
TIIT HÄRM – briljantse tehnikaga, jõuline, tundlik ja karismaatiline eesti balleti esitantsija. Tema osatäitmised lavastustes „Võlumandariin“, „Joanna tentata“, „Daphnis ja Chloë“, „Antonius ja Kleopatra“, „Romeo ja Julia“ ning „Prometheus“ (Estonia) olid epohhi loovad. Peaballettmeister, kes koondas Rahvusooper Estonia lavale eriilmeliste lavastajate isikupärase koreograafia, mis on avardanud nii tantsijate ampluaad kui ka tõstnud balletitrupi professionaalset taset.