Salme Reegi nimeline auhind

STATUUT

Lastelavastuste auhind, mille võib saada kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest nii lavastaja, näitleja, kunstnik kui ka iga teine lavastuse osaline. Asutatud Rein Oja ettepanekul, Teatriliidu juhatuse otsusega 1997. a. Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud auaadress ning Kultuurkapitali rahaline preemia.





Salme Reek (1907-1996)
Eesti Draamateatri näitlejanna 1930-1996
Entusiastlike ja südamlikult hellade lapstegelaste kehastaja läbi aastakümnete                                         Lastekuuldemängude režissöör, tuntud ja tunnustatud raadiohääl


2016
Mirko Rajas – meisterlik ja kütkestav peaosa lavastuses "Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" (NUKU Teater).

2015
Leino Rei – tundliku lavastajatöö eest tajudega mängivas lavastuses "Siil udus" (Tartu Uus Teater).

2014
Haide Männamäe ja Toomas Tross – autori-, lavastaja- ja näitlejatöö klounipaari Piip ja Tuut väljatöötamise ning ampluaa pideva avardamise eest, sealhulgas lavastuses „Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu”. (Piip ja Tuut Teater).

2013
Oleg Titovi lavastajatöö „Tuul pajuokstes“ Ugala teatris. – Kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.

2012
Kaili Viidas Endla teatri lavastuse "Põrrr...!!!" autori, lavastaja ja kunstnikuna – originaalse idee ja kogu ruumi hõlmava kujunduse sõlmimise eest põnevaks vaatemänguks, mis pakub meeldejääva reisi päriselule külla, ning teiseks lennuka osatäitmise eest lavastuses "Aladdini imelamp".

2011
Rein Agur "Kirjaklambritest vöö": üllatav, leidlik ja teatraalne, põlvkondi ühendav lähenemine noorte probleemidele. VAT Teater.

2010
Tantsuteatri ZUGA ühendatud tantsijad Tiina Mölder, Helen Reitsnik, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson - algupärane ja sihtgrupitundlik noorimale teatripublikule suunatud lavastus "Zuga zuug zuh-zuh-zuh".

2009
Jevgeni Ibragimov – missioonitundlikult ja jõuliselt kehtestatud kõrgetasemeline nukuteatrispetsiifika ammu selle järele janunenud Eesti Nuku- ja Noorsooteatris, mis avaldus lavastustes „Oskar ja Roosa Daam“, „Kuldvõtmeke“ ja „Mängurid“.

2008
Finn Poulsen – ausa, tugevat lavastajasõnumit levitava ning näitlejaid ergastava ja publikut mitte alahindava tõsise töö eest Eesti teatris, mis taas leidis tõestust lavastuses „Romeo ja Signe“ Emajõe Suveteatris.

2007
Aare Toikka – muinasjutu “Väike merineitsi” dramatiseerimine ja lavastamine VAT Teatris.

2006
Leino Rei – noorimale teatripublikule mõeldes õiges ning vajalikus suunas tegutsemine; lavastuse “Karjapoiss ja korstnapühkija“ dramatiseerija, lavastaja ja näitleja (Nukuteatris).

2005
Peeter Tammearu – lavastuse “Aarete saar” dramatiseering ja lavastamine.

2004
Aivar Tommingas – lapsi austav ja mõistev näitlejalooming, mis peegeldab ausat ja mõistvat suhtumist lastesse nii saalis kui laval; osatäitmised lavastustes: “Väikese onu saaga”, “Charlotte koob võrku”, “Kardemoni linna röövlid”, “Huck”, “Inetu”, “Oliver”.

2003
Rosita Raud – pühendumise ja süvenemisega loodud isikupärased kunstnikutööd nukulavastustele, silmapaistvalt kõrge nukukultuuri teadvustamine nii kunstniku kui ka pedagoogina: “Hofmeister ehk Lärm”; “Jussikese seitse sõpra” (Nukuteatris).

2002
VAT Teater – Tiina Rebane, Tanel Saar, Janek Sarapson, Margo Teder, Aare Toikka – sõnumiselge ja ajatundlik repertuaarikujundamine: laste- ja noorsoolavastused “Kivid”, “Lend ümber ookeani”, “Jumal on DJ”, “Pompeenia”.

2001
Iir Hermeliin – silmanähtav põhjus tulla lasteteatrisse – kunstnikutöö: “Charlotte koob võrku” (Vanemuises); “Huck” (Emajõe Suveteatris); “Inglitiivul ümber maailma” (Nukuteatris).

2000
Aare Laanemets – lastevääriline kõrge professionaalne tase ja tõsiste probleemide mõtestamine: “Salaaed” (Endlas).

1999
Juri Mihhaljov – lastelavastused Narva teatris “Ilmarine”: “Pikk Peeter ja Väike Peeter”, “Mine põrgusse”.

1998
Reeda Kreen-Toots – inimliku ja sooja sõnumiga lastelavastus: “Sipsik” (Nukuteatris).

1997
Ivo Eensalu – rõõmsad, värvika ansamblimängusõnumiga lastelavastused: “Kiigepuu” (Draamateatris); “Aladdini imelamp” (Vanalinnastuudios).