Ilmunud on raamat „Eesti teatrimajad. Kaskedega küünidest tänapäeva arhitektuurini“

Kolmapäeval, 6. detsembril kl 17.00 esitleti raamatut „Eesti teatrimajad. Kaskedega küünidest tänapäeva arhitektuurini“, mille autor on Karin Hallas-Murula. Esitlus toimus Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2, Tallinn). 

Ilmunud on raamat, mis annab ülevaate teatriarhitektuurist Eestis läbi aegade. Peatähelepanu on hoonetel, mis on spetsiaalselt teatriteks projekteeritud. Nende kõrval vaadeldakse ka tähtsamaid teatriks kohandatud maju, alustades talu ja teatri sümbioosist ärkamisajal ning lõpetades hoonetega, mida (peamiselt pärast teist maailmasõda) püsivaks teatritegevuseks kasutatud on: aadliklubi nukuteatriks, keskaegne kaupmeheelamu linnateatriks, kino Gloria Palace Vene teatriks jm.  

Teatri ehitamine on alati sündmus, mis algab juba hoone asukoha valikust linnaruumis. Maja määrab suurel määral teatri identiteedi, annab tehnilised võimalused lavastusteks, publikuruumid omakorda mõjutavad külastajat, suunavad ja häälestavad teda. „Teater kujutab endast kahte ruumi kahe sissepääsuga, üks publiku, teine näitlejate jaoks. Seal on kaks maailma. Pimeduses istuvad inimesed kiikavad teise maailma. See on illusioon. Selleks nad teatrisse tulevadki.“ (Peter Brook)

Raamatus uuritakse, kuidas Eestis neid kaht teatrimaailma eri aegadel ühendatud on ning milline on teatrimajade koht Eesti arhitektuuriajaloos ja kultuuriloos. Raamat on suures formaadis ja fotodega rikkalikult illustreeritud.

Autor Karin Hallas-Murula
Kujundaja Andres Tali
Retsensent-toimetaja Kristel Pappel
Keeletoimetaja Hille Saluäär

Tõlkija Krista Mits

Väljaandjad Eesti Teatriliit ja Eesti Arhitektuurimuuseum, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas. 

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ja arhitektuuri sihtkapital ning Tiit Hallas juunior.