Ants Lauteri nimeline auhind


STATUUT
Välja antakse kaks auhinda, kuni kümme aastat teatritööd teinud noorele näitlejale või lavastajale. Auhinna määramisel peetakse silmas kandidaadi erialast arengut. Asutatud Teatriühingu ettepanekul, Kultuuriministeeriumi juurde moodustatud Ants Lauteri mälestuse jäädvustamise komisjoni otsusega 1974. aastal. Auhinnaga kaasneb Vaike

Pääsukese kujundatud auaadress ning Kultuurkapitali rahaline preemia.


Ants Lauter (1894–1973)
Näitleja, lavastaja, teatrijuht ja pedagoog


LAUREAADID

2016

NÄITLEJAAUHIND
Ursula Ratasepp

Osatäitmised lavastustes „Melujanuˮ (Tallinna Linnateater) ja „sugu: Nˮ (Vaba Lava), Õde James – „Kahtlusˮ (MTÜ Pikk Mari), Roberta – „Harakale haigus…ˮ (Tallinna Linnateater), Mari – „Kuldne Lurichˮ (Eesti Draamateater), Caroline Cassidy – „Kassirabalˮ (Tallinna Linnateater), Tatjana – „Utoopia rannik. I osa. Teekondˮ (Tallinna Linnateater), Carol Conway – „Aeg ja perekond Conwayˮ (Tallinna Linnateater), „Tallinna Linnateater laulab. Õnnelik õhtuˮ, Erica – „Ma armastasin sakslastˮ (Tallinna Linnateater), Kristi – „Wargamäe Wabariikˮ (Tallinna Linnateater), Julia – „Romeo ja Juliaˮ (Emajõe Suveteater), Cordelia – „Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater / Kanuti Gildi SAAL), Anna van Gogh – „Vincentˮ (Tallinna Linnateater), „Impro 3 - Punane Hanrahanˮ (Tallinna Linnateater), koor – „Kuidas ma õppisin sõitmaˮ (Tallinna Linnateater) ning filmirollid Kertu – mf „Kertuˮ (Amrion) ja

Kadri – mf „Vehklejaˮ (Making Movies Oy / Allfilm / Kick Film).

NÄITLEJAAUHIND
Laura Peterson

Jekaterina – „„Delhiˮ tantsˮ (Theatrum), Marta – „Joobnudˮ (Theatrum), Célimēne – „Misantroopˮ (Theatrum), Elizabeth – „Ringˮ (MTÜ Kell Kümme), Fanny – „Tuulesaaredˮ (Theatrum / HEF), Naine – „Planeetˮ (Theatrum), Naine – „Peeter Volkonski viimane suudlusˮ (Tartu Uus Teater), Iti – „Nukitsameesˮ (Vanemuine), Mara – „Maarja kuulutamineˮ (Theatrum), Esmeralda – „Jumalaema kiriku kellameesˮ (Emajõe Suveteater), Gädvi / Kats / väike laps – „Börs ja Börsitarˮ (Ugala), Kass – „Kass, kes kõndis omapeadˮ (Vanemuine), Gerda – „Lumekuningannaˮ (Vanemuine), Helina / Marina / Tädi – „Tühirandˮ (Vanemuine), Nastenka – „Valged öödˮ (Theatrum), Monika – „Juveliiri poe eesˮ (Theatrum), osatäitmine telesarjas „Klass: elu pärastˮ (ERR) ning filmiroll Erna – mf
„Risttuulesˮ (Allfilm / Baltic Pine Films).

2015

NÄITLEJAAUHIND
Sten Karpov
Joonas Tartu ja Nõukogude sõdur – „Kangelaneˮ, Treplev – „Kajakasˮ, Hlestakov – „Revidentˮ, Kasper – „Ballettmeisterˮ, Dean – „Mässajadˮ, Simon / Omakaitsemees – „Põletusˮ, James – „Imetegijaˮ, Martin – „Nähtamatu majaˮ, Mark – „Boybandˮ, Korpikangas – „Vaikusˮ (kõik Endla teatris).
Kassin – „Portselansuitsˮ, Treat – „Orvudˮ (mõlemad Eesti Draamateatris).
Johan / Aaron – „Fanny ja Alexanderˮ, Frank – „Deemonidˮ (Vanemuise teatris).

Ekke Moor – „Ekke Moorˮ (Viimsi Suveteater).

LAVASTAJAAUHIND
Ivar Põllu
Dramaturg, lavastaja, teatrijuht. Tartu Uue Teatri looja (2008).


2014

Näitlejaauhind: Indrek Ojari
Mark Styler, „Aju jaht“; Boka, „Pál-tänava poisid“; Konduktor, Mihhaila Petrovitš, Stepan Stepanovitš Tšubukov, Luka, „Maailmale nähtamatud pisarad“; Antoine, „Üsna maailma lõpus“; Näitleja, Isa vaim, Kultuurihuviline saatejuht, „Hecuba pärast“; Zakirov, Keegi juhatusest, „Ohvrit mängides“; Jake Quinn, „Kivid sinu taskutes“; Henri, „Boob teab“; Maria, „Tšapajev ja Pustota“ (Tallinna Linnateater); osatäitmine lavastuses „Vahepeatus” (MTÜ R.A.A.A.M).

Lavastajaauhind: Mart Koldits

„Tšapajev ja Pustota“, „Metamorfoos“, „Loomade farm“, „Rätsep“, „Päike soojem, taevas sinisem”, „Ohvrit mängides”, „Pál-tänava poisid” (Tallinna Linnateater); „Pidu“ (Eesti Riiklik Nukuteater); „Hüppajad“ (Vanemuine); „Proffet” (suveprojekt koostöös Albu Vallaga); „Kummitus masinas” (Von Krahli Teatri ja Lavakunstikooli XXIV lennu koostöö); „Ihade osakond“ ja „Simulaakrum“ (Von Krahli Teatri ja Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiatudengitega).


2013

Näitlejaauhind: Kadri Lepp - Katariina Jee, „Toomas Nipernaadi“; Liisa Hohlakova, „Vend Aljoša“; Loviisa, „Niskamäe kired“; Doris Murekull, „Koturnijad ehk Kui nalja ei saa, siis meie ei mängi“; Tiina, „Libahunt“; Nora, „NORA/MAJA“; Kyllikki Laiho, „Runar & Kyllikki“; Nataša, „Põhjas“; Valérie Lebrun, „Grafiti“; Catherina Cavalieri, „Amadeus“; Irina, „Kolm õde“; Ly, „Väikesed vanamehed“; Gabriella, „Nii nagu taevas“; Kriitik, „Kollane nool“; Herta, „Piloot“; Naine, „Klapp“; Lissi, „Postmodernsed leibkonnad“; Gloria, Whitmore, „Grace ja Glorie“; Loreida, „Ukuaru“. (Ugala teater).

Näitlejaauhind: Alo Kõrve - Bartley McCormick, „Inishmaani igerik“; Petka, „Tšapajev ja Pustota“; Vincent van Gogh, „Vincent“; Tristan, „Genoom“; Tolen, „Nõks“; Indrek, „Wargamäe Wabariik“; rollide galerii lavastustes „Hecuba pärast“, „Keskööpäike“, „Jumala Narride Vennaskond“; Alan Conway, „Aeg ja perekond Conway“; Bentley Summerhays „Mesallianss“; Hamlet „Hamlet“. (Tallinna Linnateater).


2012

Näitlejaauhind
Hele Kõrve - Katerina Sergejevna Odintsova, "Isad ja pojad", Anna Marmeladov, "Tšapajev ja Pustota", Eugenie Loyer, "Vincent", Karin, "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", Seta Tomasian, "Koletis kuu peal", Amy Thomas, "Amy seisukoht", osalemine lavastustes „Eesti teatri laulud“ ja „Tallinna Linnateater laulab.Õnnelik õhtu“ (Tallinna Linnateater). Renita filmis „Mina olin siin“ (OÜ Amrion).

Näitlejaauhind
Taavi Tõnisson - Muhv, „Jälle need naksitrallid“, Peremees, „Troll-Poiss“, Papageno, „Võluflööt“, Ben, „Romeo ja Julia“, Kukk, „Väga lihtne lugu“, Utešitelnõi, „Mängurid“, Vares Abraksas, „Väike nõid“, Andrew, ahv Dave „Ajuloputus“ ja lavastus „Cosette“. (Eesti Nuku- ja Noorsooteater).


2011

Näitlejaauhind
Kersti Heinloo - Margarita, “Meister ja Margarita”, Anja, “Kirsiaed”, Antigone, “Vend Antigone.Ema Oidipus”, Julia, “Romeo ja Julia”, Catherine Earnshaw, “Vihurimäe” (Vanemuine).

Margaret O`Donnell, “Kodukoht”, Kadi, “Sinul on meretäis hirmu”, Varja, “Kirsiaed”, Julia Andrejevna, Margareta, "Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia..." (Eesti Draamateater)

Näitlejaauhind
Argo Aadli - Michael, "Et keegi mind valvaks", Serdjuk, "Tšapajev ja Pustota", Boob, "Boob teab", Indrek Paas "Tõde ja õigus. Teine osa", Charlie Cenlon, "Kivid sinu taskutes", Nick, "Kes kardab Virginia Woolfi?" (Tallinna Linnateater)
Juhan, "Kirjad emale" (Kuressaare Linnateater)


2010

Näitlejaauhind
Priit Võigemast - Burattino, "Burattino", Raoul, "Musketärid - kakskümmend aastat hiljem", Eero, "Seitse venda", Advokaat Kurg, "Tabamata ime", Smeraldina, Brighella, Ratsu, "Ronk", Melesk, "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", Valja, "Ohvrit mängides", Meigas, "Wargamäe Wabariik", Näitleja, Arst, Munitsipaalpolitseinikuks pürgija, "Hecuba pärast" (Tallinna Linnateater);
Carlos, "Lõõmav pimedus", Mees, Peremees, Põis, "Koturnijad", Jim Hawkins, "Aarete saar", Dönci, "Saateviga", Joe DiMaggio, "Marilyn", Georges Bizet, "Opéra comique" ( "Ugala");
Rannap, "Ruja" ("Vanemuine"), Mees 2, "Peavahetus" (Teater NO99), Rudy, "Bent" ( Teater "Vanalinnastuudio"), Danny Zuko, "Grease", (Eesti Riiklik Nukuteater), Sass, "Latern", (Nargen Opera) ning Henn Ahas, filmis "Nimed marmortahvlil"(Taska Production).

Näitlejaauhind
Mirtel Pohla - Julia, "Julia" (Eesti Draamateater), Milla, "Nipernaadi" (Emajõe Suveteater), Naine, "Stalker", reporter, Pügask "Totu Kuul", juhmardiin "Kuningas Ubu", Linda, "Hirvekütt", osatäitmised lavastustes "Nafta", "Kommunisti surm", "GEP", "Perikles", "Kuidas seletada pilte surnud jänesele", Evangeline, Jane, Emmeline, "Onu Tommi onnike", Kullake, "Kes kardab Virginia Woolfi" (Teater NO99).


2009

Näitlejaauhind
Tiina Tauraite – rollide eest Von Krahli Teatri lavastustes ja projektides „Libahunt” (Perenaine,Vanaema), „Kodanikud”, „Variété! Frankenstein!”, „Tavalised inimesed” (Riitta Helenius), „Eesti mängud. Pulm”, „Inimesed saunalaval” (Neiuärnja), „Trankvillisaator”, „Trümm” (Printsess), „Connecting People” (Angela), „Graal!” (Morgana), „Pirates”, „What’s Up?”, „Mõned teravad polaroidid” (Nadia), „No More Tears”, „Hot”, „Variété”, „Luikede järv”, „Lumi”, „A Man in a Room, Gambling”, „Stiil ehk mis on maailma nimi”, „Võluflööt”, „Europiraadid”, „Erki ja Tiina”, „Kajakas” (Maša), „Vanemuise” lavastuses „Kirsiaed” (Anja) ning osatäitmiste eest filmides „Tabamata ime” ja „Sügisball”.

Näitlejaauhind
Margus Prangel - Misha Menšikoff, „Teekond kappi”, Prantsusmaa kuningas, Oswald, „Kuningas Lear”, isand Bridaine, „Armastusega ei naljatleta”, Brendan, „Inishmore`i leitnant”, Andrei „Kajakamägi”, Daud, „Polkovnik lendab õhku”, osatäitmised lavastuses „Julia”, Giulio, „Savonarola tuleriit”, Howard Wagner „Müügimehe surm”, osatäitmised lavastuses „Syrrealistid”, Ian „Kiirgav linn”, Kirillov, „Sortsid”, Seppälä, „Jõgi voolab läbi linna”, Ferran Augé, „Grönholmi meetod” Eesti Draamateatris, Friedebert Tuglas, „Põrgu wärk”(R.A.A.A.M), Peter, „Loomaaialugu”(„Pink”) VAT Teatris ning osatäitmised lavastuses „Ruja” ( „Vanemuine”).


2008

Näitlejaauhind
Külli Teetamm – Hilde „Naine merelt”, Sonja „Kuritöö ja karistus”, Thomasina „Arkaadia”, Ophelia „Hamlet”, Fenetška „Isad ja pojad”, Pozzo „Oodates Godot’d”, Dina „Nii see on (kui teile nii näib)” ja Nancy „Nõks” (Tallinna Linnateatris), osatäitmised telelavastuses „Koor minu kohvis” ja seriaalis „Õnne 13” (ETV) ja „Mina-lood” (Eesti Raadios).                    

Näitlejaauhind             
Tambet Tuisk – Tom Jones „Tom Jones”, Ferdinand „Salakavalus ja armastus”, Roberto Zucco ”Roberto Zucco”, Dionysos “Vend Antigone, ema Oidipus”, Romeo „Romeo ja Julia”(Vanemuine), osatäitmised lavastuses “Nafta”, Kikuchiyo „Seitse samuraid”, Stalker, Kirjanik ning Professor lavastuses „Stalker”, Katurian K.Katurian „Padjamees”, Mike „Hirvekütt”, eestlane Tambet „ ГЭП ehk Garjatšije estonskije parni”, Hirmus Ants „Kommunisti surm” (Teatris NO99).


2007

Lavastajaauhind
Ingomar Vihmar – “Hei, Luciani!”, “Batman mootorsaega”, “Küpressimägi”, “Lendsaurused”, “Novembri lõpp”, “Shopping & Fucking” (Ugalas); “Tavalised inimesed”, “Mõned teravad polaroidid”, “Taksojuhid” (Von Krahli Teatris); “Tuletikke laenamas” (Vanemuises); “Adolf Rühka lühikene elu” (Draamateatris).

Näitlejaauhind
Tiit Sukk – Jakob ja Hanna Erik, “Mao tee kalju peal”; Esav, “Kui me moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime...”; Schürzinger, “Kasimir ja Karoline”; Casimir, “Aristokraadid”; Huhuu, “Popi ja Huhuu”; sulane Jaan, “Rehepapp”; Johanan Tsingerboi, “Kummikauplejad”; Davey, “Inishmore’i leitnant”; Capuletti jt, “Julia”; Tõnisson, “Kevade”; Aleksander/Aragon, “Syrrealistid” (Draamateatris); Jass Tiiskäpp, “Epp Pillarpardi Punjaba potitehas” (Tartu Teatrilabor Saueaugu teatritalus); osatäitmised, “Põrgu wärk” (Ühendus R.A.A.A.M.)


2006

Lavastajaauhind
Tiit Ojasoo – “Verevennad”, “Roberto Zucco” (Vanemuises); ”Inishmore’i leitnant”, “Julia” (Draamateatris); “Padjamees”, “Seitse samuraid” (Teatris NO99).

Näitlejaauhind
Taavi Eelmaa – nimiosa, “Woyzeck”; Prior Walther, ”Inglid Ameerikas”; Smike, ”Nicolas Nickleby“; Kiir, ”Täna õhta kell kuus viskame Lutsu”; Song Liling, “M. Butterfly” (Draamateatris); Vanamutt, “No more tears”; Kazimiers, “Lumi”; osaline, “Eesti ballaadid”; Sid Vicious, “Ainult võltsid jäävad ellu”; Pavel, “Ema”; osaline, “Jänese aasta” (Von Krahli Teatris); Leo Saalep, filmis “Tabamata ime”.


2005

Näitlejaauhind
Liina Vahtrik – osaline, “Tavalised inimesed”; pudelikorjaja Mällinen, “Connecting People”; Helen, “Mõned teravad polaroidid”; osaline, “Luikede järv”; osaline, “Eesti ballaadid”; nimiosa, “Ema” (Von Krahli Teatris); Konradi õde, Anu, Ettekandja, Talumehe tütar, “Külmetava kunstniku portree” (MTÜ R.A.A.A.M).

Teatrijuhiauhind
Indrek Saar – noorele teatrijuhile sihikindla tegevuse eest ühe teatri elujõuliseks muutmisel ja kogu Eesti teatri huvide kaitsmisel. Ants Lauteri, mängiva teatrijuhi traditsiooni taaselustamise eest.


2004

Näitlejaauhind
Hilje Murel – Naine, “Noad kanade sees”; Eboli, “Don Carlos”; Sylvie, Nancy ja Rose, “Harold ja Maude”; Tiksi, “Kärbes”; Valerie, “Teisel pool”; Teele, “Kevade”; Lulu, “Shopping and Fucking”; Hodes, “Deemon ja ingel”; Lillenaine ja Kitseke, “Minu pere ja muud loomad”; Neifile, “Dekameron”; Naine, ”Vagiina monoloogid”.

Näitlejaauhind
Riho Kütsar – Kenti krahv, “Kuningas Lear”; Paap, “Susi”; Madis, “Omavahelisi jutuajamisi tädi Elliga”; Laertes, “Hamleti tragöödia”; Henryk, “Laulatus”; Loots, “Potteri lõpp”; Trofimov, “Kirsiaed”; Teiresias, “Vend Antigone, ema Oidipus”; nimiosa, “Kihnu Jõnn”.


2003

Näitlejaauhind
Mait Malmsten – 10 aastat väga head teatritööd, mille hulgast tõstetakse esile: Erland Jansson, “Gertrud”; Mordred, “Merlin”; Johann Köler, “Doktor Karelli raske öö”; Rodolpho, “Vaade sillalt”; Louis Ironson, “Inglid Ameerikas”; Arno ja Ants, “Kured läinud, kurjad ilmad”; Nicholas Nickleby, “Nicholas Nickleby elu ja seiklused”; Sir Irons, “Kuningas Richard III tragöödia”; Orin, “Väike õuduste pood”; Rene Gallimard, “M. Butterfly”; Don Juan, “Don Juan ehk Sevilla pilkaja”; Mart Tuisk, “Kadunud poeg”; Šmuel Šprol, “Kummikauplejad”; Padraic, “Inishmore’i leitnant” (Draamateatris).

Näitlejaauhind
Gert Raudsep – 10 aastat väga head teatritööd, mille hulgast tõstetakse esile: Rolf, “Helisev muusika”; reverend Hale, “Salemi nõiad”; Ivan Bunin, “Tšehhov Jaltas”; Kirp, “Antigone New Yorgis”; Biff, “Proovireisija surm”; markii de Posa, “Don Carlos”; Todd Duncan, “Lendsaurused”; Umberto, “Abielu itaalia moodi”; Frank, “See pärnapuulehtla”; kapten Tomusk, “Vabaduse rist”; Kävlinge, “Unistus Mallorcast”; Jakobi, “Rongid siin enam ei ...“ (Ugalas).


2002

Näitlejaauhind:
Katariina Lauk – Julia, “Romeo ja Julia”; Bianca, “Valge abielu”; Nadia, “Rocco ja tema vennad”; Mileedi, “Kolm musketäri”; Erna, “Ainus ja igavene elu “; Thomasina, “Arkaadia”; Helen, “Inishmaani igerik” (Tallinna Linnateatris); Varja, “Kirsiaed” (Vanalinnastuudios); Camille, “Armastusega ei naljatata” (Draamateatris).

Näitlejaauhind
Andres Raag – Ciro, “Rocco ja tema vennad”; Valentine, “Arkaadia”; Lenny, “Kojutulek”; Roland, “Ristumine peateega”; Carlos, “Clavigo”; Billy, “Inishmaani igerik”; Inglise kõrtsipidaja, “Musketärid – kakskümmend aastat hiljem”; Joachim, “Võlumägi” (Tallinna Linnateatris).


2001

Näitlejaauhind
Piret Rauk – Maria, “Helisev muusika”; Varja, “Kirsiaed”; Alma, “Suvi ja suits”; Abigail, “Salemi nõiad”; Violet, “La Traviata öö”; nimiosa, “Thérèse Raquin”; nimiosa, “Maria Stuart”; Tora Teje, “Pildimeistrid”; Elisabeth, “Don Carlos” (Ugalas); Madleen, “Elu ja armastus” (Endlas).

Näitlejaauhind
Indrek Sammul – Romeo, “Romeo ja Julia”; Rocco, “Rocco ja tema vennad”; d’Artagnan, “Kolm musketäri”; Theo ja Markus, “Ainus ja igavene elu”; Raskolnikov, “Kuritöö ja karistus”; Laertes, “Hamlet”; Pisibobby Bennett, “Inishmaani igerik” (Tallinna Linnateatris).


2000

Näitlejaauhind
Maria Avdjuško – Meg, “Sünnipäevapidu”; Marion, “Helene, Marion ja Felix” (Noorsooteatris); Sherbet Gravel, “Maailmakõiksuse kiireim kell”; Õie ja Helena, “Kured läinud, kurjad ilmad”; Angie, “Tipptüdrukud”; Pärnu naine, “Küüdipoisid” (Draamateatris).

Näitlejaauhind
Üllar Saaremäe – Wurm, “Salakavalus ja armastus”; Jaša, “Kirsiaed” (Ugalas); don Jose, “Carmen” (projektlavastus); Don Juan, “Don Juan ehk Armastus geomeetria vastu”; preester Welsh, “Connemara. Üksildane Lääs”; nimiosa, “Macbeth”; osaline, “Kvartett neljale näitlejale” ja luulekava “Eluküsimus” (Rakvere Teatris), ning avatud suhtumise ja sihikindluse eest Rakvere Teatri juhtimisel.


1999

Lavastajaauhind
Ain Prosa – “Shakespeare’i kogutud teosed”, ”Don Juan ehk Armastus geomeetria vastu” (Rakvere Teatris), “Pereringmäng” (Draamateatris); telelavastused: “Tuli sinu käes”, “Ma armastasin sakslast”, “Lihtne lugu lõpuga”.

Näitlejaauhind
Piret Kalda – Helene, “Helene, Marion ja Felix”; Honey, “Kes kardab Virginia Woolfi”; Tekla, “Võlausaldajad”; Constance, “Kolm musketäri”; Laura, “Ristumine peateega” (Tallinna Linnateatris); ka osalemine lavastuses “Armastus kolme apelsini vastu” (Ugalas), ning tõstes esile õnnestumisi kõrvalosades: Ämm pulmalauas, “Impro I – Põhjakonn”; Lucy, “Kolmekrossiooper”; Julia, “Habras tasakaal” (Tallinna Linnateatris).


1998

Lavastajaauhind
Hendrik Toompere jun. – “Kolmas politseinik”, ”Maailmakõiksuse kiireim kell”, “Atentaat”, “Kunst” (Draamateatris); “Peeter ja Tõnu” (Von Krahli Teatris).

Näitlejaauhind
Liina Olmaru – Hedvig, “Metspart”; Janet, “Ma olen siin varem olnud”; nimiosa, “Iwona, Burgundia printsess”; Krõõt, Tiina, “Taevane ja maine armastus”; Ophelia, “Hamleti tragöödia”; Viola, “Kaheteistkümnes öö” (Vanemuises); Mileedi, “Kolm musketäri” (Tallinna Linnateatris).


1997

Lavastajaauhind
Jaanus Rohumaa – “Rocco ja tema vennad”, “Ainus ja igavene elu”, ”Impro 2 – Nanseni pass“ (Tallinna Linnateatris); “Spoon River” (Ugalas).

Näitlejaauhind
Merle Jääger – Gretchen, “Faust”; nimiosa, “Salome”; Mabel, “Ideaalne abikaasa”; Emily, “Me sõidame Torontosse”; Iza, “Iwona, Burgundia printsess”; Laura, “Pisuhänd”; Püvve Jeeva, “Susi” (Vanemuises).


1996

Näitlejaauhind
Epp Eespäev – Maša, “Kolm õde” (diplomilavastus Ugalas); May, “Armuhullus”; Molly, “Öö-öö”; Köögitüdruk, “Valge abielu”; Marlene, “Petra von Kanti kibedad pisarad”; Dora, “Luik”; Aldonza, “Toboso Dulcinea” (Tallinna Linnateatris).

Näitlejaauhind
Marko Matvere – August Oja, “August Oja päevaraamat” (Pirgu Laulu- ja Näitemängu Seltsis); Yngve, “Lollprints”; Mercutio, “Romeo ja Julia”; Simone, “Rocco ja tema vennad”; Athos, “Kolm musketäri” (Tallinna Linnateatris); Penno, telelavastuses “Wikmani poisid”.


1995

Näitlejaauhind
Anne Reemann – lai näitlejadiapasoon ja arengujõuline professionaalsus, arvestades osatäitmisi: Ala, “Tango”; Marie, “Priius – kallis anne”; Nora, “Nukumaja”; Nadia, “Rocco ja tema vennad” (Noorsooteatris/Linnateatris); Ranevskaja, “Kirsiaed” (Ugalas).

Näitlejaauhind
Andres Noormets – teatrialane tegevus tervikuna, sealhulgas osatäitmised: Andrei, “Kolm õde” (diplomilavastus Ugalas); Trigorin, “Kajakas”; Trofimov, “Kirsiaed”; John, “Suvi ja suits”; John Proctor, “Salemi nõiad”; osalemine lavastuses “Armastus kolme apelsini vastu” (Ugalas).


1994

Näitlejaauhind
Peeter Tammearu – Jerry, “Loomaaialugu” (Noorsooteatris); nimiosa, “Krahv Monte-Christo”; Mees, “Valguse põik”; Thomas Becket, “Becket ehk Jumala au”; Härrasmees, “Fortunata kirjutab kirja”; Ignacio, “Lõõmav pimedus”; Voldemar Ilves, “Side” (Ugalas).

Näitlejaauhind
Rain Simmul – Mefistofeles, “Faust”; Gabriel, “Ainsal ööl”; Scipio, “Caligula”; Almberg, “Emajõe ööbik”; Kiusaja, “Mõrv katedraalis”; lord Goring, “Ideaalne abikaasa” (Vanemuises); don José, “Carmen” (projektlavastus).


1993

Näitlejaauhind
Liina Tennosaar – Epp, “Epp Pillarpardi Punjaba potitehas”; Josie, “Saatuse heidikute kuu”; Agnes, “Lõikuspeo tantsud” (Endlas).

Näitlejaauhind
Katrin Nielsen – Emily, “Meie linnake”; Sanelma, “Ulguv mölder”; Rose, “Lõikuspeo tantsud” (Endlas).


1992
Lavastaja- ja näitlejaauhind
Elmo Nüganen – lavastused ja osatäitmised: “Singer-vinger”, “Armastus kolme apelsini vastu”, “Kajakas” (Ugalas).


1991
Näitlejaauhind
Andres Lepik – Näitleja, “Põhjas”; Noor mees, “Pingpongimängija” (“Lihtsalt liha”); Kuningas, “Becket ehk Jumala au”; Narr, “Kuningas Lear” (Ugalas), ja aktiivne osalemine Viljandi teatrielus.


1990

Näitlejaauhind
Guido Kangur – Rosencrantz, ”Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”; Kustav, “Vedel vorst”; Jürka, “Tühivaim”; Dofään, pärast Charles VII, “Püha Johanna” (Noorsooteatris).

Näitlejaauhind
Jaan Rekkor – Georg Rass, “Minek”; Toomas Haava, “Soo”; Portimo, “Ulguv mölder”; James Tyrone, “Saatuse heidikute kuu” (Endlas), ja arvestades ka varasemaid töid.


1989

Näitlejaauhind
Anu Lamp – rollid: “Meie elulood” ja “Kui ruumid on täis” (diplomilavastused Noorsooteatris); nimiosa, “Antigone” (diplomilavastus Ugalas); nimiosa, ”Salome” (Ugalas); nimiosa, “Viktoria” (Endlas); Saša Glebova, “Vana maja”; Claire, “Toatüdrukud”; osalemine lavastuses “Maarjamaa” (Noorsooteatris).

Näitlejaauhind
Katrin Saukas – Paabu, “Puud olid, puud olid ...” (diplomilavastus Noorsooteatris); Katrin, “Olen 13-aastane”; Lavinia, “Elektra saatus on lein”; Jeanne d’Arc, “Püha Johanna”; Teele, “Kevade”; Arsinoë, “Misantroop” (Noorsooteatris); Hanne-Luise, “Vihmausside elust” (Ugalas); Margit, “Haigete laste vanemad” (Draamateatris); osalemine lavastustes “Aruanne” ja “Pirgu mälukillu laulud” (Pirgu Laulu- ja Näitemängu Seltsis).


1988

Näitlejaauhind
Madis Kalmet – Falck, “Rakvere romanss”; nimiosa, “Liilia”; Margus, “Libahunt” (Rakvere Teatris), ja arvestades kogu näitlejaloomingut.
Andrus Vaarik – Pürjermeister, “Draakon” (diplomilavastus Pärnu Draamateatris); Andrus, “Olen 13-aastane”; Peapiiskop, “Püha Johanna”; Jean, “Preili Julie” (Noorsooteatris), ja arvestades kogu näitlejaloomingut.


1987

Näitlejaauhind
Ain Lutsepp – Kapten Keeney, “Õli”; Tom, “Norman Vallutaja”; noor Andres, “Tõde ja õigus”; Pozzo, “Oodates Godot’d” (Draamateatris).
Roman Baskin – nimiosa, “Cyrano de Bergerac”; Kobalava, “Kolmest kuueni”; Tarelkin, “Toimik” (Vanalinnastuudios).


1986

Näitlejaauhind
Sulev Luik – Estragon, “Godot’d oodates”; Ezra Mannon, “Elektra saatus on lein”; Raimond Valgre, “Valge tee kutse”, Ohvitser, ”Optimistlik tragöödia” (Noorsooteatris).


1985

Lavastajaauhind
Priit Pedajas – “Iiri muinasjutud” (Ugalas), “Tõlkijad” (Pärnu Draamateatris), “Priidu viiul” (Nukuteatris).

Näitlejaauhind
Jüri Krjukov – Andrei, “Ela ja mäleta” (Draamateatris); Mustafa, “Savoy ball” (Estonias).


1984

Lavastajaauhind
Lembit Peterson – “Godot’d oodates”, ”Neli aastaaega” (Noorsooteatris), “Woyzeck“, “Antigone”, “Kõik aias” (Ugalas).

Näitlejaauhind
Aleksander Eelmaa – Vladimir, “Godot’d oodates” (Noorsooteatris); Möbius, “Füüsikud”; Ametnik, “Lõunavaheaeg” (Vanalinnastuudios).


1983

Näitlejaauhind
Kaie Mihkelson – Beatrice, “Neli aastaaega”; Olja, “Armas õpetaja”; Mila Kljonõševa, ”Idatribüün” (Noorsooteatris).


1982

Näitlejaauhind
Arvi Mägi – Peeglimeister, “Virumaa leib”; Andrei, “Ja katkeb hõbedane pael”; Taavet, “Taavet Soovere elu ja surm” (Rakvere Teatris).


1981

Näitlejaauhind
Urmas Kibuspuu – Kuberner, “Kuberneri surm”; Tiit, “Roosiaed”; Harold, “Harold ja Maude”; Petuškov, “Elav laip” (Draamateatris).


1980

Lavastajaauhind
Merle Karusoo – tulemusrikas pedagoogitöö, eriti esile tõstes lavastusi: “Popi ja Huhuu” (lavakunstikateeder Draamateatris), “Cinzano”, “Makarenko koloonia” (lavakunstikateeder Noorsooteatris).

Näitlejaauhind
Martin Veinmann – märkides tema tõsist ja eetilist töösse suhtumist ning senise arengu tähistena rolle: Poeg, “Külalised”; I Kuningas, “Neljakuningapäev”; Jaan, “Tuulte pöörises” (Draamateatris).


1979

Lavastajaauhind
Ingo Normet – arvestades 10 aastat kestnud tööd L. Koidula nim. Pärnu Draamateatri taseme tõstmisel ja tõhusat stuudiotööd noortega viimastel hooaegadel, samuti tulemusrikkaid lavastusi: “Puutuvid”, “Otto Almari nägemus”, “Dr. Stockmann”.
Näitlejaauhind jäi välja andmata.


1978

Lavastajaauhind:
Kaarin Raid – “Pühamast püham” (Vanemuises), “Me otsime Vargamäed” (lavakunstikateeder Noorsooteatris), “Külalised” (Draamateatris), “Puhu, tuul” (Pärnu Draamateatris).

Näitlejaauhind
Juhan Viiding – Tusenbach, “Kolm õde”; Poeet, “Mängi, pillimees!”; Yniold, “Pelléas ja Mélisande” (Draamateatris).


1977

Lavastajaauhind
Jaan Tooming – tulemusrikas loominguline tegevus viimastel aastatel, eriti Eesti klassika (“Põrgupõhja uus Vanapagan”, “Veli Joonatan”, “Kauka jumal”) ja ka “Polonees 1945” lavastamisel (Vanemuises).

Näitlejaauhind
Kersti Kreismann – isikupärane, tõsine ja süvenemisvõimeline töö: Kadri, “Õhtusöök viiele”; Tiina, “Inimene ja inimene”; Irina, “Kolm õde”; Liisa, “Päikese lapsed” (Draamateatris).


1976

Lavastajaauhind
Kalju Komissarov – “Protsess”, “Veri mullal”, “Good-bye, Baby” (Noorsooteatris).


1975

Lavastajaauhind
Raivo Trass – “Möödunud suvel Tšulimskis”, “Nukitsamees”, “Preili Julie” (Draamateatris).

Näitlejaauhind
Jaan Tooming – Fajunin, “Vallutusretk” (Vanemuises).