Ants Lauteri nimeline auhind


STATUUT

Antakse kaks auhinda, kuni kümme aastat teatritööd teinud noorele näitlejale ja/või lavastajale (alates esimesest lavastusest). Auhinna määramisel peetakse silmas kandidaadi erialast arengut.

Asutatud Teatriühingu ettepanekul Kultuuriministeeriumi juurde moodustatud Ants Lauteri mälestuse jäädvustamise komisjoni otsusega 1974.

Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud aukiri ja Eesti Kultuurkapitali preemia.

Ants Lauter (1894–1973)
Näitleja, lavastaja, teatrijuht ja pedagoog


LAUREAADID

2021

Hendrik Toompere jr – lavastused: „Marquis d’Artiste“ (2011), „Kraepelini variatsioonid“ (2013), „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (2016, kõik Eesti Draamateater), „Kaks vaest rumeenlast“ (2017, Tallinna Linnateater), „Metsa forte“ (2018, Eesti Draamateater ja Nargenfestival), „Päikesetriip“ (2018), „Võrk“ (2019) ning „Lehman Brothers“ (2020, kõik Eesti Draamateater).

Kaspar Velberg – osatäitmised: vürst Bebutov – „Tõde ja õigus. Teine osa“ (2012, Tallinna Linnateater); Transa – „Tuvi“ (2013, MTÜ Arhipelaag); Jaagup Seenepoiss, Papp, Aleksander, Pierrot ja Ekke – „Ingeland“ (2015, Saueaugu Teatritalu); Jermolai Aleksejevitš Lopahhin – „Kirsiaed“ (2017); Jean – „Preili Julie“ (2018); Ivo Schenkenberg – „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“ (2018); Nõustaja – „Südameharjutus“ (2019); Mihhail Astrov – „Vanja“ (2020); osatäitja – „Osnap“ (2020, kõik Tallinna Linnateater); Karl Tammik – „1944“ (2015, Taska Film); Igor – „Mihkel“ (2018, Truenorth, Amrion, Evil Doghouse Productions).


2020

Sandra Uusberg – osatäitmised: Juula – „Põrgupõhja uus vanapagan“ (2010, Emajõe Suveteater), Joan Helford – „Aeg ja perekond Conway“ (2011), Amy Thomas – „Amy seisukoht“ (2011, mõlemad Tallinna Linnateater), nimiosa – „Undiin“ (2012, Emajõe Suveteater), Helmi – „Elavad pildid“ (2013, Exitfilm), Laura – „Isa“ (2016, Theatrum), Ljubov Andrejevna Ranevskaja – „Kirsiaed“ (2017), Agnes von Mönnikhusen – „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“ (2018, mõlemad Tallinna Linnateater).

Kertu Moppel – lavastused: „Kunstveri ja -pisarad“ (2010, Rakvere Teater), „Bloody Mary“ (2013, Von Krahli Teater), „Mõnikord on kõik nii selge“ (2013, R.A.A.A.M.), „Hipsteri surm“ (2016, Von Krahli Teater), „Väikekodanlased“ (2018) ja „Rahvavaenlane“ (2019, mõlemad Eesti Draamateater).


2019

Martin Mill – osatäitmised: Thore – „Nii nagu taevas“ (2009, Ugala Teater), Kusta – „Põrgupõhja uus vanapagan“ (2010), Rasmus – „Hulkur Rasmus“ (2010, mõlemad Emajõe Suveteater), Kaval-Ants jt – „Jürka“ (2010), eri rollid – „Mee hind“ (2011), Max – „Postmodernsed leibkonnad“ (2011), Mozart – „Amadeus“ (2011), Mees – „Klapp“ (2011), Jaan Feldmann (Õnnesaar) – „Sajand“ (2013), Pantalone – „Kahe isanda teener“ (2014), Billy noorena – „Lovesong“ (2014), Unistaja – „Valged ööd“ (2014), Simon Bright – „Mäng on alanud“ (2016), Toomas – „Soo“ (2016), Cosme – „Nähtamatu daam“ (2017), Koss – „Krdi loll lind“ (2017), Fedja – „Elav laip“ (2018, kõik Ugala Teater).

Juhan Ulfsak – lavastused: „Idioodid“ (2010, Von Krahli Teater ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia), „Puhastatud“ (2013), „4.48 psühhoos“ (2013, mõlemad Von Krahli Teater), „NO53 Kadunud sõbra juhtum“ (2014, Teater NO99), „Kaart ja territoorium“ (2015, Eesti Draamateater), „NO36 Unistajad“ (2017, Teater NO99), „Workshop“ (2018, koos Mart Kangro ja Eero Epneriga, Kanuti Gildi SAAL).


2018

Priit Loog – osatäitmised: Tõnu Truuvel – „Kangelane“ (2007), Joonas – „Ballettmeister“ (2009), mister Darcy – „Uhkus ja eelarvamus“ (2012), Johannes Semper – „Vares“ (2014), nimiosa – „Woyzeck“ (2014), Grigori Aleksandrovitš Petšorin – „Meie aja kangelane“ (2014), mister Darling – „Peeter Paan ja Valge Lind Wendy“ (2015), Stanley Kowalski – „Tramm nimega Iha“ (2015), Kurt – „Surmatants“ (2017, kõik Endla Teater).

Helen Rekkor – lavastused: „Üle vee“ (2014, Vaba Lava), „Laineid lausudes“ (2015, Misanzen), „Poolusele“ (2015, Lennusadam), „Süüria rahvalood“ (2016, Vaba Lava ja Misanzen), „See kõik on tema“ (2017, Rakvere Teater), „Mister Green“ (2017, VAT Teater ja Itaalia teater Elsinor), „Õhtu on salameri. Edgar Valteri rahutu rahu“ (2017, Misanzen), „Öökuninganna“ (2017, Karlova Teater).


2017

Uku Uusberg – lavastused: „Valgustajaˮ (Eesti Draamateater), „Üritusˮ (Teater Vanemuine), „Paplid tuulesˮ (Teater Vanemuine), „Kevadine Lutsˮ (Eesti Draamateater), „Karjäärˮ (Teater Vanemuine), „Kuni inglid sekkuvadˮ (Eesti Draamateater), „Katuseltˮ (Teater NO99), „Jõudˮ (R.A.A.A.M), „Pea vahetusˮ (Teater NO99), „Piduˮ (Võru Linnateater), „Kuidas kuningas kuu peale kippusˮ (Teater Vanemuine), „Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater), „Loomaaialugu(Pink)ˮ (VAT Teater).

Lauri Lagle – lavastused: „Paradiisˮ (Von Krahli Teater), „Muuseas: ma armastan sindˮ (koos Ene-Liis Semperiga, teater NO99), „Kolmapäevˮ (Teater NO99), „Suur õgimineˮ (Teater NO99), „(Untitled)ˮ (Teater NO99), „Kas ma olen nüüd elus?ˮ (Eesti Draamateater), „Sinul on meretäis hirmu” (Eesti Draamateater), „Portselansuits” (Eesti Draamateater).


2016

Ursula Ratasepp – osatäitmised lavastustes „Melujanuˮ (Tallinna Linnateater) ja „sugu: Nˮ (Vaba Lava), Õde James – „Kahtlusˮ (MTÜ Pikk Mari), Roberta – „Harakale haigus…ˮ (Tallinna Linnateater), Mari – „Kuldne Lurichˮ (Eesti Draamateater), Caroline Cassidy – „Kassirabalˮ (Tallinna Linnateater), Tatjana – „Utoopia rannik. I osa. Teekondˮ (Tallinna Linnateater), Carol Conway – „Aeg ja perekond Conwayˮ (Tallinna Linnateater), „Tallinna Linnateater laulab. Õnnelik õhtuˮ, Erica – „Ma armastasin sakslastˮ (Tallinna Linnateater), Kristi – „Wargamäe Wabariikˮ (Tallinna Linnateater), Julia – „Romeo ja Juliaˮ (Emajõe Suveteater), Cordelia – „Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater / Kanuti Gildi SAAL), Anna van Gogh – „Vincentˮ (Tallinna Linnateater), „Impro 3 - Punane Hanrahanˮ (Tallinna Linnateater), koor – „Kuidas ma õppisin sõitmaˮ (Tallinna Linnateater) ning filmirollid Kertu – mf „Kertuˮ (Amrion) ja Kadri – mf „Vehklejaˮ (Making Movies Oy / Allfilm / Kick Film).

Laura Peterson – osatäitmised: Jekaterina – „„Delhiˮ tantsˮ (Theatrum), Marta – „Joobnudˮ (Theatrum), Célimēne – „Misantroopˮ (Theatrum), Elizabeth – „Ringˮ (MTÜ Kell Kümme), Fanny – „Tuulesaaredˮ (Theatrum / HEF), Naine – „Planeetˮ (Theatrum), Naine – „Peeter Volkonski viimane suudlusˮ (Tartu Uus Teater), Iti – „Nukitsameesˮ (Vanemuine), Mara – „Maarja kuulutamineˮ (Theatrum), Esmeralda – „Jumalaema kiriku kellameesˮ (Emajõe Suveteater), Gädvi / Kats / väike laps – „Börs ja Börsitarˮ (Ugala), Kass – „Kass, kes kõndis omapeadˮ (Vanemuine), Gerda – „Lumekuningannaˮ (Vanemuine), Helina / Marina / Tädi – „Tühirandˮ (Vanemuine), Nastenka – „Valged öödˮ (Theatrum), Monika – „Juveliiri poe eesˮ (Theatrum), osatäitmine telesarjas „Klass: elu pärastˮ (ERR) ning filmiroll Erna – mf „Risttuulesˮ (Allfilm / Baltic Pine Films).


2015

Sten Karpov – osatäitmised: Joonas Tartu ja Nõukogude sõdur – „Kangelaneˮ, Treplev – „Kajakasˮ, Hlestakov – „Revidentˮ, Kasper – „Ballettmeisterˮ, Dean – „Mässajadˮ, Simon / Omakaitsemees – „Põletusˮ, James – „Imetegijaˮ, Martin – „Nähtamatu majaˮ, Mark – „Boybandˮ, Korpikangas – „Vaikusˮ (kõik Endla teatris). Kassin – „Portselansuitsˮ, Treat – „Orvudˮ (mõlemad Eesti Draamateatris). Johan / Aaron – „Fanny ja Alexanderˮ, Frank – „Deemonidˮ (Vanemuise teatris). Ekke Moor – „Ekke Moorˮ (Viimsi Suveteater).

Ivar Põllu – dramaturg, lavastaja, teatrijuht. Tartu Uue Teatri looja (2008).


2014

Indrek Ojari – osatäitmised: Mark Styler, „Aju jaht“; Boka, „Pál-tänava poisid“; Konduktor, Mihhaila Petrovitš, Stepan Stepanovitš Tšubukov, Luka, „Maailmale nähtamatud pisarad“; Antoine, „Üsna maailma lõpus“; Näitleja, Isa vaim, Kultuurihuviline saatejuht, „Hecuba pärast“; Zakirov, Keegi juhatusest, „Ohvrit mängides“; Jake Quinn, „Kivid sinu taskutes“; Henri, „Boob teab“; Maria, „Tšapajev ja Pustota“ (Tallinna Linnateater); osatäitmine lavastuses „Vahepeatus” (MTÜ R.A.A.A.M).

Mart Koldits – lavastused: „Tšapajev ja Pustota“, „Metamorfoos“, „Loomade farm“, „Rätsep“, „Päike soojem, taevas sinisem”, „Ohvrit mängides”, „Pál-tänava poisid” (Tallinna Linnateater); „Pidu“ (Eesti Riiklik Nukuteater); „Hüppajad“ (Vanemuine); „Proffet” (suveprojekt koostöös Albu Vallaga); „Kummitus masinas” (Von Krahli Teatri ja Lavakunstikooli XXIV lennu koostöö); „Ihade osakond“ ja „Simulaakrum“ (Von Krahli Teatri ja Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiatudengitega).


2013

Kadri Lepp – osatäitmised: Katariina Jee, „Toomas Nipernaadi“; Liisa Hohlakova, „Vend Aljoša“; Loviisa, „Niskamäe kired“; Doris Murekull, „Koturnijad ehk Kui nalja ei saa, siis meie ei mängi“; Tiina, „Libahunt“; Nora, „NORA/MAJA“; Kyllikki Laiho, „Runar & Kyllikki“; Nataša, „Põhjas“; Valérie Lebrun, „Grafiti“; Catherina Cavalieri, „Amadeus“; Irina, „Kolm õde“; Ly, „Väikesed vanamehed“; Gabriella, „Nii nagu taevas“; Kriitik, „Kollane nool“; Herta, „Piloot“; Naine, „Klapp“; Lissi, „Postmodernsed leibkonnad“; Gloria, Whitmore, „Grace ja Glorie“; Loreida,„Ukuaru“. (Ugala teater).

Alo Kõrve – osatäitmised: Bartley McCormick, „Inishmaani igerik“; Petka, „Tšapajev ja Pustota“; Vincent van Gogh, „Vincent“; Tristan, „Genoom“; Tolen, „Nõks“; Indrek, „Wargamäe Wabariik“; rollide galerii lavastustes „Hecuba pärast“, „Keskööpäike“, „Jumala Narride Vennaskond“; Alan Conway, „Aeg ja perekond Conway“; Bentley Summerhays „Mesallianss“; Hamlet „Hamlet“. (Tallinna Linnateater).


2012

Hele Kõrve – osatäitmised: Katerina Sergejevna Odintsova, "Isad ja pojad", Anna Marmeladov, "Tšapajev ja Pustota", Eugenie Loyer, "Vincent", Karin, "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", Seta Tomasian, "Koletis kuu peal", Amy Thomas, "Amy seisukoht", osalemine lavastustes „Eesti teatri laulud“ ja „Tallinna Linnateater laulab.Õnnelik õhtu“ (Tallinna Linnateater). Renita filmis „Mina olin siin“ (OÜ Amrion).

Taavi Tõnisson – osatäitmised: Muhv, „Jälle need naksitrallid“, Peremees, „Troll-Poiss“, Papageno, „Võluflööt“, Ben, „Romeo ja Julia“, Kukk, „Väga lihtne lugu“, Utešitelnõi, „Mängurid“, Vares Abraksas, „Väike nõid“, Andrew, ahv Dave „Ajuloputus“ ja lavastus „Cosette“. (Eesti Nuku- ja Noorsooteater).


2011

Kersti Heinloo – osatäitmised: Margarita, “Meister ja Margarita”, Anja, “Kirsiaed”, Antigone, “Vend Antigone.Ema Oidipus”, Julia, “Romeo ja Julia”, Catherine Earnshaw, “Vihurimäe” (Vanemuine). Margaret O`Donnell, “Kodukoht”, Kadi, “Sinul on meretäis hirmu”, Varja, “Kirsiaed”, Julia Andrejevna, Margareta, "Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia..." (Eesti Draamateater).

Argo Aadli – osatäitmised: Michael, "Et keegi mind valvaks", Serdjuk, "Tšapajev ja Pustota", Boob, "Boob teab", Indrek Paas "Tõde ja õigus. Teine osa", Charlie Cenlon, "Kivid sinu taskutes", Nick, "Kes kardab Virginia Woolfi?" (Tallinna Linnateater), Juhan, "Kirjad emale" (Kuressaare Linnateater).


2010

Priit Võigemast – osatäitmised: Burattino, "Burattino", Raoul, "Musketärid - kakskümmend aastat hiljem", Eero, "Seitse venda", Advokaat Kurg, "Tabamata ime", Smeraldina, Brighella, Ratsu, "Ronk", Melesk, "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.", Valja, "Ohvrit mängides", Meigas, "Wargamäe Wabariik", Näitleja, Arst, Munitsipaalpolitseinikuks pürgija, "Hecuba pärast" (Tallinna Linnateater); Carlos, "Lõõmav pimedus", Mees, Peremees, Põis, "Koturnijad", Jim Hawkins, "Aarete saar", Dönci, "Saateviga", Joe DiMaggio, "Marilyn", Georges Bizet, "Opéra comique" ( "Ugala"); Rannap, "Ruja" ("Vanemuine"), Mees 2, "Peavahetus" (Teater NO99), Rudy, "Bent" ( Teater "Vanalinnastuudio"), Danny Zuko, "Grease", (Eesti Riiklik Nukuteater), Sass, "Latern", (Nargen Opera) ning Henn Ahas, filmis "Nimed marmortahvlil"(Taska Production).

Mirtel Pohla – osatäitmised: Julia, "Julia" (Eesti Draamateater), Milla, "Nipernaadi" (Emajõe Suveteater), Naine, "Stalker", reporter, Pügask "Totu Kuul", juhmardiin "Kuningas Ubu", Linda, "Hirvekütt", osatäitmised lavastustes "Nafta", "Kommunisti surm", "GEP", "Perikles", "Kuidas seletada pilte surnud jänesele", Evangeline, Jane, Emmeline, "Onu Tommi onnike", Kullake, "Kes kardab Virginia Woolfi" (Teater NO99).


2009

Tiina Tauraite – rollide eest Von Krahli Teatri lavastustes ja projektides „Libahunt” (Perenaine,Vanaema), „Kodanikud”, „Variété! Frankenstein!”, „Tavalised inimesed” (Riitta Helenius), „Eesti mängud. Pulm”, „Inimesed saunalaval” (Neiuärnja), „Trankvillisaator”, „Trümm” (Printsess), „Connecting People” (Angela), „Graal!” (Morgana), „Pirates”, „What’s Up?”, „Mõned teravad polaroidid” (Nadia), „No More Tears”, „Hot”, „Variété”, „Luikede järv”, „Lumi”, „A Man in a Room, Gambling”, „Stiil ehk mis on maailma nimi”, „Võluflööt”, „Europiraadid”, „Erki ja Tiina”, „Kajakas” (Maša), „Vanemuise” lavastuses „Kirsiaed” (Anja) ning osatäitmiste eest filmides „Tabamata ime” ja „Sügisball”.

Margus Prangel – osatäitmised: Misha Menšikoff, „Teekond kappi”, Prantsusmaa kuningas, Oswald, „Kuningas Lear”, isand Bridaine, „Armastusega ei naljatleta”, Brendan, „Inishmore`i leitnant”, Andrei „Kajakamägi”, Daud, „Polkovnik lendab õhku”, osatäitmised lavastuses „Julia”, Giulio, „Savonarola tuleriit”, Howard Wagner „Müügimehe surm”, osatäitmised lavastuses „Syrrealistid”, Ian „Kiirgav linn”, Kirillov, „Sortsid”, Seppälä, „Jõgi voolab läbi linna”, Ferran Augé, „Grönholmi meetod” Eesti Draamateatris, Friedebert Tuglas, „Põrgu wärk” (R.A.A.A.M), Peter, „Loomaaialugu”(„Pink”) VAT Teatris ning osatäitmised lavastuses „Ruja” ( „Vanemuine”).


2008

Külli Teetamm – osatäitmised: Hilde „Naine merelt”, Sonja „Kuritöö ja karistus”, Thomasina „Arkaadia”, Ophelia „Hamlet”, Fenetška „Isad ja pojad”, Pozzo „Oodates Godot’d”, Dina „Nii see on (kui teile nii näib)” ja Nancy „Nõks” (Tallinna Linnateatris), osatäitmised telelavastuses „Koor minu kohvis” ja seriaalis „Õnne 13” (ETV) ja „Mina-lood” (Eesti Raadios).

Tambet Tuisk – osatäitmised: Tom Jones „Tom Jones”, Ferdinand „Salakavalus ja armastus”, Roberto Zucco ”Roberto Zucco”, Dionysos “Vend Antigone, ema Oidipus”, Romeo „Romeo ja Julia”(Vanemuine), osatäitmised lavastuses “Nafta”, Kikuchiyo „Seitse samuraid”, Stalker, Kirjanik ning Professor lavastuses „Stalker”, Katurian K.Katurian „Padjamees”, Mike „Hirvekütt”, eestlane Tambet „ ГЭП ehk Garjatšije estonskije parni”, Hirmus Ants „Kommunisti surm” (Teatris NO99).


2007

Ingomar Vihmar – lavastused: “Hei, Luciani!”, “Batman mootorsaega”, “Küpressimägi”, “Lendsaurused”, “Novembri lõpp”, “Shopping & Fucking” (Ugalas); “Tavalised inimesed”, “Mõned teravad polaroidid”, “Taksojuhid” (Von Krahli Teatris); “Tuletikke laenamas” (Vanemuises); “Adolf Rühka lühikene elu” (Draamateatris).

Tiit Sukk – osatäitmised: Jakob ja Hanna Erik, “Mao tee kalju peal”; Esav, “Kui me moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime...”; Schürzinger, “Kasimir ja Karoline”; Casimir, “Aristokraadid”; Huhuu, “Popi ja Huhuu”; sulane Jaan, “Rehepapp”; Johanan Tsingerboi, “Kummikauplejad”; Davey, “Inishmore’i leitnant”; Capuletti jt, “Julia”; Tõnisson, “Kevade”; Aleksander/Aragon, “Syrrealistid” (Draamateatris); Jass Tiiskäpp, “Epp Pillarpardi Punjaba potitehas” (Tartu Teatrilabor Saueaugu teatritalus); osatäitmised, “Põrgu wärk” (Ühendus R.A.A.A.M.).


2006

Tiit Ojasoo – lavastused: “Verevennad”, “Roberto Zucco” (Vanemuises); ”Inishmore’i leitnant”, “Julia” (Draamateatris); “Padjamees”, “Seitse samuraid” (Teatris NO99).

Taavi Eelmaa – osatäitmised: nimiosa, “Woyzeck”; Prior Walther, ”Inglid Ameerikas”; Smike, ”Nicolas Nickleby“; Kiir, ”Täna õhta kell kuus viskame Lutsu”; Song Liling, “M. Butterfly” (Draamateatris); Vanamutt, “No more tears”; Kazimiers, “Lumi”; osaline, “Eesti ballaadid”; Sid Vicious, “Ainult võltsid jäävad ellu”; Pavel, “Ema”; osaline, “Jänese aasta” (Von Krahli Teatris); Leo Saalep, filmis “Tabamata ime”.


2005

Liina Vahtrik – osatäitmised: osaline, “Tavalised inimesed”; pudelikorjaja Mällinen, “Connecting People”; Helen, “Mõned teravad polaroidid”; osaline, “Luikede järv”; osaline, “Eesti ballaadid”; nimiosa, “Ema” (Von Krahli Teatris); Konradi õde, Anu, Ettekandja, Talumehe tütar, “Külmetava kunstniku portree” (MTÜ R.A.A.A.M).

Indrek Saar – noorele teatrijuhile sihikindla tegevuse eest ühe teatri elujõuliseks muutmisel ja kogu Eesti teatri huvide kaitsmisel. Ants Lauteri, mängiva teatrijuhi traditsiooni taaselustamise eest.


2004

Hilje Murel – osatäitmised: Naine, “Noad kanade sees”; Eboli, “Don Carlos”; Sylvie, Nancy ja Rose, “Harold ja Maude”; Tiksi, “Kärbes”; Valerie, “Teisel pool”; Teele, “Kevade”; Lulu, “Shopping and Fucking”; Hodes, “Deemon ja ingel”; Lillenaine ja Kitseke, “Minu pere ja muud loomad”; Neifile, “Dekameron”; Naine, ”Vagiina monoloogid”.

Riho Kütsar – osatäitmised: Kenti krahv, “Kuningas Lear”; Paap, “Susi”; Madis, “Omavahelisi jutuajamisi tädi Elliga”; Laertes, “Hamleti tragöödia”; Henryk, “Laulatus”; Loots, “Potteri lõpp”; Trofimov, “Kirsiaed”; Teiresias, “Vend Antigone, ema Oidipus”; nimiosa, “Kihnu Jõnn”.


2003

Mait Malmsten – 10 aastat väga head teatritööd, mille hulgast tõstetakse esile järgmisi rolle: Erland Jansson, “Gertrud”; Mordred, “Merlin”; Johann Köler, “Doktor Karelli raske öö”; Rodolpho, “Vaade sillalt”; Louis Ironson, “Inglid Ameerikas”; Arno ja Ants, “Kured läinud, kurjad ilmad”; Nicholas Nickleby, “Nicholas Nickleby elu ja seiklused”; Sir Irons, “Kuningas Richard III tragöödia”; Orin, “Väike õuduste pood”; Rene Gallimard, “M. Butterfly”; Don Juan, “Don Juan ehk Sevilla pilkaja”; Mart Tuisk, “Kadunud poeg”; Šmuel Šprol, “Kummikauplejad”; Padraic, “Inishmore’i leitnant” (Draamateatris).

Gert Raudsep – 10 aastat väga head teatritööd, mille hulgast tõstetakse esile järgmisi rolle: Rolf, “Helisev muusika”; reverend Hale, “Salemi nõiad”; Ivan Bunin, “Tšehhov Jaltas”; Kirp, “Antigone New Yorgis”; Biff, “Proovireisija surm”; markii de Posa, “Don Carlos”; Todd Duncan, “Lendsaurused”; Umberto, “Abielu itaalia moodi”; Frank, “See pärnapuulehtla”; kapten Tomusk, “Vabaduse rist”; Kävlinge, “Unistus Mallorcast”; Jakobi, “Rongid siin enam ei ...“ (Ugalas).


2002

Katariina Lauk – osatäitmised: Julia, “Romeo ja Julia”; Bianca, “Valge abielu”; Nadia, “Rocco ja tema vennad”; Mileedi, “Kolm musketäri”; Erna, “Ainus ja igavene elu “; Thomasina, “Arkaadia”; Helen, “Inishmaani igerik” (Tallinna Linnateatris); Varja, “Kirsiaed” (Vanalinnastuudios); Camille, “Armastusega ei naljatata” (Draamateatris).

Andres Raag – osatäitmised: Ciro, “Rocco ja tema vennad”; Valentine, “Arkaadia”; Lenny, “Kojutulek”; Roland, “Ristumine peateega”; Carlos, “Clavigo”; Billy, “Inishmaani igerik”; Inglise kõrtsipidaja, “Musketärid – kakskümmend aastat hiljem”; Joachim, “Võlumägi” (Tallinna Linnateatris).


2001

Piret Rauk – osatäitmised: Maria, “Helisev muusika”; Varja, “Kirsiaed”; Alma, “Suvi ja suits”; Abigail, “Salemi nõiad”; Violet, “La Traviata öö”; nimiosa, “Thérèse Raquin”; nimiosa, “Maria Stuart”; Tora Teje, “Pildimeistrid”; Elisabeth, “Don Carlos” (Ugalas); Madleen, “Elu ja armastus” (Endlas).

Indrek Sammul – osatäitmised: Romeo, “Romeo ja Julia”; Rocco, “Rocco ja tema vennad”; d’Artagnan, “Kolm musketäri”; Theo ja Markus, “Ainus ja igavene elu”; Raskolnikov, “Kuritöö ja karistus”; Laertes, “Hamlet”; Pisibobby Bennett, “Inishmaani igerik” (Tallinna Linnateatris).


2000

Maria Avdjuško – osatäitmised: Meg, “Sünnipäevapidu”; Marion, “Helene, Marion ja Felix” (Noorsooteatris); Sherbet Gravel, “Maailmakõiksuse kiireim kell”; Õie ja Helena, “Kured läinud, kurjad ilmad”; Angie, “Tipptüdrukud”; Pärnu naine, “Küüdipoisid” (Draamateatris).

Üllar Saaremäe – osatäitmised: Wurm, “Salakavalus ja armastus”; Jaša, “Kirsiaed” (Ugalas); don Jose, “Carmen” (projektlavastus); Don Juan, “Don Juan ehk Armastus geomeetria vastu”; preester Welsh, “Connemara. Üksildane Lääs”; nimiosa, “Macbeth”; osaline, “Kvartett neljale näitlejale” ja luulekava “Eluküsimus” (Rakvere Teatris), ning avatud suhtumise ja sihikindluse eest Rakvere Teatri juhtimisel.


1999

Ain Prosa – lavastused: “Shakespeare’i kogutud teosed”, ”Don Juan ehk Armastus geomeetria vastu” (Rakvere Teatris), “Pereringmäng” (Draamateatris); telelavastused: “Tuli sinu käes”, “Ma armastasin sakslast”, “Lihtne lugu lõpuga”.

Piret Kalda – osatäitmised: Helene, “Helene, Marion ja Felix”; Honey, “Kes kardab Virginia Woolfi”; Tekla, “Võlausaldajad”; Constance, “Kolm musketäri”; Laura, “Ristumine peateega” (Tallinna Linnateatris); ka osalemine lavastuses “Armastus kolme apelsini vastu” (Ugalas), ning tõstes esile õnnestumisi kõrvalosades: Ämm pulmalauas, “Impro I – Põhjakonn”; Lucy, “Kolmekrossiooper”; Julia, “Habras tasakaal” (Tallinna Linnateatris).


1998

Hendrik Toompere jr – lavastused: “Kolmas politseinik”, ”Maailmakõiksuse kiireim kell”, “Atentaat”, “Kunst” (Draamateatris); “Peeter ja Tõnu” (Von Krahli Teatris).

Liina Olmaru – osatäitmised: Hedvig, “Metspart”; Janet, “Ma olen siin varem olnud”; nimiosa, “Iwona, Burgundia printsess”; Krõõt, Tiina, “Taevane ja maine armastus”; Ophelia, “Hamleti tragöödia”; Viola, “Kaheteistkümnes öö” (Vanemuises); Mileedi, “Kolm musketäri” (Tallinna Linnateatris).


1997

Jaanus Rohumaa – lavastused: “Rocco ja tema vennad”, “Ainus ja igavene elu”, ”Impro 2 – Nanseni pass“ (Tallinna Linnateatris); “Spoon River” (Ugalas).

Merle Jääger – osatäitmised: Gretchen, “Faust”; nimiosa, “Salome”; Mabel, “Ideaalne abikaasa”; Emily, “Me sõidame Torontosse”; Iza, “Iwona, Burgundia printsess”; Laura, “Pisuhänd”; Püvve Jeeva, “Susi” (Vanemuises).


1996

Epp Eespäev – osatäitmised: Maša, “Kolm õde” (diplomilavastus Ugalas); May, “Armuhullus”; Molly, “Öö-öö”; Köögitüdruk, “Valge abielu”; Marlene, “Petra von Kanti kibedad pisarad”; Dora, “Luik”; Aldonza, “Toboso Dulcinea” (Tallinna Linnateatris).

Marko Matvere – osatäitmised: August Oja, “August Oja päevaraamat” (Pirgu Laulu- ja Näitemängu Seltsis); Yngve, “Lollprints”; Mercutio, “Romeo ja Julia”; Simone, “Rocco ja tema vennad”; Athos, “Kolm musketäri” (Tallinna Linnateatris); Penno, telelavastuses “Wikmani poisid”.


1995

Anne Reemann – lai näitlejadiapasoon ja arengujõuline professionaalsus, arvestades osatäitmisi: Ala, “Tango”; Marie, “Priius – kallis anne”; Nora, “Nukumaja”; Nadia, “Rocco ja tema vennad” (Noorsooteatris/Linnateatris); Ranevskaja, “Kirsiaed” (Ugalas).

Andres Noormets – teatrialane tegevus tervikuna, sealhulgas osatäitmised: Andrei, “Kolm õde” (diplomilavastus Ugalas); Trigorin, “Kajakas”; Trofimov, “Kirsiaed”; John, “Suvi ja suits”; John Proctor, “Salemi nõiad”; osalemine lavastuses “Armastus kolme apelsini vastu” (Ugalas).


1994

Peeter Tammearu – osatäitmised: Jerry, “Loomaaialugu” (Noorsooteatris); nimiosa, “Krahv Monte-Christo”; Mees, “Valguse põik”; Thomas Becket, “Becket ehk Jumala au”; Härrasmees, “Fortunata kirjutab kirja”; Ignacio, “Lõõmav pimedus”; Voldemar Ilves, “Side” (Ugalas).

Rain Simmul – osatäitmised: Mefistofeles, “Faust”; Gabriel, “Ainsal ööl”; Scipio, “Caligula”; Almberg, “Emajõe ööbik”; Kiusaja, “Mõrv katedraalis”; lord Goring, “Ideaalne abikaasa” (Vanemuises); don José, “Carmen” (projektlavastus).


1993

Liina Tennosaar – osatäitmised: Epp, “Epp Pillarpardi Punjaba potitehas”; Josie, “Saatuse heidikute kuu”; Agnes, “Lõikuspeo tantsud” (Endlas).

Katrin Nielsen – osatäitmised: Emily, “Meie linnake”; Sanelma, “Ulguv mölder”; Rose, “Lõikuspeo tantsud” (Endlas).


1992

Elmo Nüganen – lavastused ja osatäitmised: “Singer-vinger”, “Armastus kolme apelsini vastu”, “Kajakas” (Ugalas).


1991

Andres Lepik – osatäitmised: Näitleja, “Põhjas”; Noor mees, “Pingpongimängija” (“Lihtsalt liha”); Kuningas, “Becket ehk Jumala au”; Narr, “Kuningas Lear” (Ugalas), ja aktiivne osalemine Viljandi teatrielus.


1990

Guido Kangur – osatäitmised: Rosencrantz, ”Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”; Kustav, “Vedel vorst”; Jürka, “Tühivaim”; Dofään, pärast Charles VII, “Püha Johanna” (Noorsooteatris).

Jaan Rekkor – osatäitmised: Georg Rass, “Minek”; Toomas Haava, “Soo”; Portimo, “Ulguv mölder”; James Tyrone, “Saatuse heidikute kuu” (Endlas), ja arvestades ka varasemaid töid.


1989

Anu Lamp – osatäitmised: “Meie elulood” ja “Kui ruumid on täis” (diplomilavastused Noorsooteatris); nimiosa, “Antigone” (diplomilavastus Ugalas); nimiosa, ”Salome” (Ugalas); nimiosa, “Viktoria” (Endlas); Saša Glebova, “Vana maja”; Claire, “Toatüdrukud”; osalemine lavastuses “Maarjamaa” (Noorsooteatris).

Katrin Saukas – osatäitmised: Paabu, “Puud olid, puud olid ...” (diplomilavastus Noorsooteatris); Katrin, “Olen 13-aastane”; Lavinia, “Elektra saatus on lein”; Jeanne d’Arc, “Püha Johanna”; Teele, “Kevade”; Arsinoë, “Misantroop” (Noorsooteatris); Hanne-Luise, “Vihmausside elust” (Ugalas); Margit, “Haigete laste vanemad” (Draamateatris); osalemine lavastustes “Aruanne” ja “Pirgu mälukillu laulud” (Pirgu Laulu- ja Näitemängu Seltsis).


1988

Madis Kalmet – osatäitmised: Falck, “Rakvere romanss”; nimiosa, “Liilia”; Margus, “Libahunt” (Rakvere Teatris), ja arvestades kogu näitlejaloomingut.

Andrus Vaarik – osatäitmised: Pürjermeister, “Draakon” (diplomilavastus Pärnu Draamateatris); Andrus, “Olen 13-aastane”; Peapiiskop, “Püha Johanna”; Jean, “Preili Julie” (Noorsooteatris), ja arvestades kogu näitlejaloomingut.


1987

Ain Lutsepp – osatäitmised: Kapten Keeney, “Õli”; Tom, “Norman Vallutaja”; noor Andres, “Tõde ja õigus”; Pozzo, “Oodates Godot’d” (Draamateatris).

Roman Baskin – osatäitmised: nimiosa, “Cyrano de Bergerac”; Kobalava, “Kolmest kuueni”; Tarelkin, “Toimik” (Vanalinnastuudios).


1986

Sulev Luik – osatäitmised: Estragon, “Godot’d oodates”; Ezra Mannon, “Elektra saatus on lein”; Raimond Valgre, “Valge tee kutse”, Ohvitser, ”Optimistlik tragöödia” (Noorsooteatris).


1985

Priit Pedajas – lavastused: “Iiri muinasjutud” (Ugalas), “Tõlkijad” (Pärnu Draamateatris), “Priidu viiul” (Nukuteatris).

Jüri Krjukov – osatäitmised: Andrei, “Ela ja mäleta” (Draamateatris); Mustafa, “Savoy ball” (Estonias).


1984

Lembit Peterson – lavastused: “Godot’d oodates”, ”Neli aastaaega” (Noorsooteatris), “Woyzeck“, “Antigone”, “Kõik aias” (Ugalas).

Aleksander Eelmaa – osatäitmised: Vladimir, “Godot’d oodates” (Noorsooteatris); Möbius, “Füüsikud”; Ametnik, “Lõunavaheaeg” (Vanalinnastuudios).


1983

Kaie Mihkelson – osatäitmised: Beatrice, “Neli aastaaega”; Olja, “Armas õpetaja”; Mila Kljonõševa, ”Idatribüün” (Noorsooteatris).


1982

Arvi Mägi – osatäitmised: Peeglimeister, “Virumaa leib”; Andrei, “Ja katkeb hõbedane pael”; Taavet, “Taavet Soovere elu ja surm” (Rakvere Teatris).


1981

Urmas Kibuspuu – osatäitmised: Kuberner, “Kuberneri surm”; Tiit, “Roosiaed”; Harold, “Harold ja Maude”; Petuškov, “Elav laip” (Draamateatris).


1980

Merle Karusoo – tulemusrikas pedagoogitöö, eriti esile tõstes lavastusi: “Popi ja Huhuu” (lavakunstikateeder Draamateatris), “Cinzano”, “Makarenko koloonia” (lavakunstikateeder Noorsooteatris).

Martin Veinmann – märkides tema tõsist ja eetilist töösse suhtumist ning senise arengu tähistena rolle: Poeg, “Külalised”; I Kuningas, “Neljakuningapäev”; Jaan, “Tuulte pöörises” (Draamateatris).


1979

Ingo Normet – arvestades 10 aastat kestnud tööd L. Koidula nim. Pärnu Draamateatri taseme tõstmisel ja tõhusat stuudiotööd noortega viimastel hooaegadel, samuti tulemusrikkaid lavastusi: “Puutuvid”, “Otto Almari nägemus”, “Dr. Stockmann”.

Teine auhind jäi välja andmata.


1978

Kaarin Raid – lavastused: “Pühamast püham” (Vanemuises), “Me otsime Vargamäed” (lavakunstikateeder Noorsooteatris), “Külalised” (Draamateatris), “Puhu, tuul” (Pärnu Draamateatris).

Juhan Viiding – osatäitmised: Tusenbach, “Kolm õde”; Poeet, “Mängi, pillimees!”; Yniold, “Pelléas ja Mélisande” (Draamateatris).


1977

Jaan Tooming – tulemusrikas loominguline tegevus viimastel aastatel, eriti Eesti klassika (“Põrgupõhja uus Vanapagan”, “Veli Joonatan”, “Kauka jumal”) ja ka “Polonees 1945” lavastamisel (Vanemuises).

Kersti Kreismann – isikupärane, tõsine ja süvenemisvõimeline töö: Kadri, “Õhtusöök viiele”; Tiina, “Inimene ja inimene”; Irina, “Kolm õde”; Liisa, “Päikese lapsed” (Draamateatris).


1976

Kalju Komissarov – lavastused: “Protsess”, “Veri mullal”, “Good-bye, Baby” (Noorsooteater).


1975

Raivo Trass – lavastused: “Möödunud suvel Tšulimskis”, “Nukitsamees”, “Preili Julie” (Eesti Draamateater).

Jaan Tooming – osatäitmine: Fajunin, “Vallutusretk” (Vanemuine).