Eesti lavastuskunstnikud osalevad Praha Kvadriennaalil

5. juuni õhtul avati rahvusvaheline teatrikunstisündmus Praha Kvadriennaal (PQ) 2019.

Kord nelja aasta tagant sõidavad teatrikunstnikud üle maailma kümneks päevaks Euroopasse kokku, et ühiselt luua üks tõeliselt värvikas näitus ja festival, millest 50 aastaga on saanud maailma teatrivaldkonna oluline mõjutaja. Eesti on auga kandnud PQ 2015 peaauhinna Kuldne Kaarik võitjamaa staatust, mille 2015. aastal tõi koju Teater NO99 projekt Ühtne Eesti, kunstnik Ene-Liis Semper, kuraator Eero Epner ning produtsent Maret Kukkur. See on tunnustus Eesti teatrikunsti kõrgele tasemele.

Praha Kvadriennaal 2019 toimub 6.–16. juunini Praha Näituste väljakul, hõlmates 11 päeva, 79 maad, 800 kunstnikku, 600 üritust. PQ 2019 teema on Kujutlus. Muutus. Mälu.

Eesti ekspositsiooni kuraatoritekstist: „Füüsiliste või kujuteldavate müüridega tähistatud ruumides piisab vähesest, et äratada vaataja kujutlusvõimet. Sisemine ja välimine ruum on alalises loovas dialoogis, otsides tasakaalu rahunemise ja konflikti vahel. Loomingul on võime inimest lepitada – iseenda ja maailmaga. Välises maailmas muudatusi esile kutsuda on võimalik ainult sisemist maailma muutes.“

PQ 2019 peaauhinna Kuldne Kaarik võistlusprogrammis on kaks näitust:
  • maade ja regioonide näitusel osaleb Lilja Blumenfeld teosega „TOPELTMUST: Isa“
  • tudengite ja noorte kunstnike näitusel Liisi Eelmaa teosega „Kujutades püüdlust“

PQ ametlikku näituseprogrammi kuuluvad ka:
  • näitus Fragmendid / Elavad Legendid: Kustav-Agu Püümani objekt „Kohver“
  • võistlusprogramm Teatriruumid - lühifilm „Theatrum – suur maailmateater“, arhitekt Ra Luhse ja kunstiline juht Lembit Peterson. Filmi autorid on Epp Kubu ja Inga Vares, helilooja Markus Robam.
Avatud konkursiga projektis Formatsioonid astuvad eestlanna Ann Mirjam Vaikla & Szymon Kula Poolast üles performance´iga „Mida saab ehitada 1000 telliskivist?“

PQ 2019 Eesti ekspositsiooni korraldaja on Eesti Lavastuskunstnike Liit, kuraator Inga Vares.

Koostööpartnerid on Theatrum, Eesti Kunstiakadeemia, Arhitektide Liit, Luhse & Tuhal LTD, Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinna Linnateater ning Eesti Vabariigi Suursaatkond Prahas.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeeriumi fond Eesti Kultuur Maailmas.

PQ toimub juba 1967. aastast. 2015. aastal pälvis PQ Euroopa Eesrindliku Kultuurifestivali (EFFE) aunimetuse. Eesti Lavastuskunstnike Liit on esindanud Eestit Praha Kvadriennaalil alates 1994. aastast.

Lisainfo ja kasutamiseks sobilikud fotod leiate ELKL kodulehelt.
Praha Kvadriennaali kodulehekülg.
instagram: pq19estonia