Ilmus raamat ""Tallinnfilmi" filminäitlejate õppestuudio."

Eesti teatri elulood näitavad, et osa näitlejaskonnast on tulnud teatrisse väljaspoolt teatrikoole, näiteks teatrite õppestuudiotest ja TPedI kultuuriteaduskonnast. Mille poolest stuudio ja teatrikool erinevad, mida neis mitut liiki stuudiotes on tehtud – need etapid vajavad ühtses näitlejakoolitusahelas uurimist ja siinses sarjas trükis jäädvustamist.


Teatrikoolide sarja 6. vihik ""Tallinnfilmi" filminäitlejate õppestuudio" autor on Õie Orav.

Samas sarjas on ilmunud "Draamastuudio Teatrikunstikool", "Riiklik Lavakunstikool", "Tallinna Teatrikool", "GITIS. Eesti stuudio Moskvas 1948–1953".
Ilmumist ootab sarja 4. raamat "Eesti Riiklik Teatriinstituut". 


Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudio loodi 1960. aastal. See oli ainus filmistuudio juurde loodud näitlejate õppestuudio kogu tollases Nõukogude Liidus.

Eestis puudusid professionaalsed filminäitlejad. Mängufilmidesse kaasati osatäitjaid erinevatest Eesti teatritest. Kuid ka parimatele teatrinäitlejatele heideti kinoekraanil ette teatraalsust. Nii tuligi mõte koolitada otse filmistuudio juurde loodavas õppestuudios professionaalseid filminäitlejaid.

Kuna Tallinnfilmi mängufilmide toodang oli keskmiselt kolm filmi aastas, polnud siiski mõeldav, et kõik filminäitlejateks koolitatud neis rakendust leiaksid. Nii otsustatigi muuta esialgset õppeprogrammi ja täiendada õpet teatrialaselt, et õppestuudio lõpetajad oleksid valmis mängima nii filmis kui ka teatris. Enamik lõpetanutest alustasid 1963. aastal tööd erinevates Eesti teatrites, mitmed mängisid filmides, telelavastustes, raadiokuuldemängudes.

Tallinnfilmi õppestuudio on muuhulgas lõpetanud Sirje Arbi (Tennosaar), Arvi Hallik, Toomas Kalmet, Peeter Kard (Šmakov), Enn Kose, Tiia Kriisa, Verner Loo, Aime Piirsalu, Ivalo Randalu, Eili Sild (Torga), Mall Sillandi, Peeter Tedre, Ülle Ulla.

Stuudiolasi õpetasid Leo Kalmet, Leo Soonpää, Reet Kasesalu-Martinson, Karl Ader, Meeli Sööt, Vello Rummo, Olev Piirsalu, Jüri Müür, Kaljo Kiisk, Leida Laius, Valeria Anderson, Veljo Käsper jt.  


Raamatu autor on Õie Orav, toimetaja Eva-Liisa Linder, kunstnik Mari Kaljuste, tehniline teostaja Ulvi Lahesalu.

Raamat on trükitud Tallinna Raamatutrükikojas, väljaandja Eesti Teatriliit.

Raamatu ilmumist toetasid Kultuurkapitali Näitekunsti ja Audiovisuaalse kunsti sihtkapitalid.


Raamatut esitletakse Eesti Teatriliidus 18. detsembril kell 14.00.