Järelehüüe Jüri Alpertenile

In memoriam

Jüri Alperten

16. VI 1957 – 26. VIII 2020

Pärast pikka ja rasket haigust lahkus Rahvusooper Estonia kauaaegne dirigent Jüri Alperten. Ta oli rahvusooperi dirigent aastast 1985, peadirigent aastail 2002–2004, Eesti Muusikaakadeemia sümfooniaorkestri peadirigent aastail 1994–2000 ning Pärnu Linnaorkestri peadirigent aastatel 1998–2019. Jüri Alperten oli ka pikaaegne ning väga armastatud õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias – tema käe all õppisid tudengid sümfooniaorkestri dirigeerimist alates 1993. aastast.

Maestro dirigeeris oma elu jooksul rohkem kui 50 lavateost – nii oopereid, ballette kui ka operette – ning tõi muusikajuhina lavale arvukalt teoseid eri žanreis. Tema viimaseks tööks Rahvusooperi laval jäi üks tema lemmikteoseid, Rimski-Korsakovi ooper "Tsaari mõrsja", mille stiilitundliku ja sügavalt musikaalse tõlgenduse eest pälvis ta tänavu Eesti teatri muusikaauhinna.

Jüri Alperten uskus, et dirigendiks sünnitakse – tema elulugu oli selle kinnituseks. Küllap oli ette määratud, et temast sai muusik perekonnas, kus ema oli pianist ja isa viiuldaja. Unistust dirigendiametist kandis ta eneses juba pisikese poisina. Lapsest peale oli ta haaratud orkestri kõlast ja helivärvide mitmekesisusest. Aga kuna kuueaastaselt veel dirigeerimist õppida ei saanud, siis alustas ta klaveriõpingutega. Nii sai Jüri Alpertenist mitmekülgne muusik – meisterlik dirigent, kes võis vahel lubada enesele ka seda, et mõnel kontserdil esines ta nii dirigendi kui ka pianistina.

Dirigenditöö eest tunnustati Jüri Alperteni 1997 ja 2002 Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2017 Pärnumaa ekspertgrupi elutööpreemiaga. 2001 pälvis ta Eesti teatri muusikapreemia, 2014 Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna ja Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia. 2009 anti talle Valgetähe IV klassi teenetemärk.

Jüri Alperteni üliõpilased ja kolleegid jäävad teda mäletama kui suurt kunstnikku, kes oli ühtaegu oma ala professionaal, samas ka väga hea õpetaja.

Rahvusooper Estonia
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Teatriliit
ERP
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Pärnu Linnaorkester
Pärnu Linnavalitsus
Kultuuriministeerium

Jüri Alperteni ärasaatmine on neljapäeval, 3. septembril kell 14 Jaani kirikus.