Niguliste muuseumis on avatud teatrikunstnike näitus

Eesti Lavastuskunstnike Liit käivitas 2017. aastal näitusesarja „1:10”, mille teine näitus „Võõrad” avati Tallinna vanalinnas Niguliste muuseumis 31. augustil.

Näitusesarja eesmärk on tutvustada kõnealust eriala – stsenograafiat – laiemale kogejaskonnale ja kaasata kunstnikke mitmest põlvkonnast. Osalejad teostavad oma ideid kujutava kunsti maastikul, kasutades siiski teatrikunstnikule omast tööspetsiifikat – lähtudes etteantud ruumist, mis ei ole tavapärane galeriiruum ega teatrilava. Endisest kirikust saab 800-aastane galerii.

Näituse „Võõrad” algimpulss on algsest erineva funktsiooniga näituseruum, mis oma minevikku tugevalt meelde tuletab. Sakraalne arhitektuur ja keskaegsed kunstiteosed loovad perspektiivi, mille alguspunkt ulatub 13. sajandisse. Praegu tegutsevate teatrikunstnike mõtted tekitavad kommunikatsiooni kiriku, püsiekspositsiooni ja kaasaegsete teoste vahel. Läbi keskkonna saab jõuda alglugudeni, kujundeid dekonstrueerida ning luua uusi metafoore – seda kõike tuntud seoste, üldistuste ja tõlgenduste värskendamiseks. Näituse pealkiri viitab kohtumise potentsiaali tekkehetkele, mille alguspunkt on võõrus.

Näitusel osalevad Eesti Lavastuskunstnike Liidu liikmed Mari-Liis Küla-Reinsalu, Vladimir Anšon, Lilja Blumenfeld, Liisi Eelmaa, Pille Jänes, Marge Martin, Rosita Raud, Inga Vares ja Emer Värk.

Näituse kuraatorid on Maret Tamme ja Arthur Arula, produtsent Ere Naat-Tammepuu.

Näitus on avatud septembrikuus Niguliste muuseumi lahtiolekuaegadel.