Natalie Mei nimeline kunstnikuauhind


STATUUT

Auhind antakse kõrgel tasemel ja suuremahulise lava- ja kostüümikujunduse eest. Auhinna määramisel hinnatakse traditsioonide pieteeditundelist sidumisoskust kaasaegse esteetika, materjalide ja tehnikaga, terviklikku tööd kavandist teostuseni. Auhinna saajalt eeldatakse vähemalt 10 aasta pikkust teatritööd.

Auhind on asutatud Mari-Liis Küla ettepanekul Eesti Teatriliidu juhatuse otsusega 2005.

Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud aukiri ja Eesti Kultuurkapitali preemia.

Natalie Mei (1900–1975)
Kostüümi- ja lavastuskunstnik, joonistaja ning raamatugraafik.
Esimene kostüümikujundusele pühendunud eesti teatrikunstnik.
Lõi lavakujundusi ja kostüüme lisaks Estonia teatrile ka Tallinna Draamateatris ja Leningradi Muusikalise Komöödia Teatris.


LAUREAADID

2024
Lilja Blumenfeld – pikaaegse loomingulise kõrgvormi eest lavastuskunstnikuna, kelle kordumatu ja kompromissitu käekiri, sügav dramaturgiline taju ja oskus luua igast kavandist omaette kunstiteos on esile tõusnud kogu tema loomingus, sh lavastustes „Niskamäe naised“ ja „Leopoldstadt“ (mõlemad Teater Vanemuine) ning „Sume on öö“ (Ugala Teater).

2022
Auhind jäi välja andmata.

2020
Mare Raidma – fantaasiaküllaste ja nüüdisaegsete kostüümide eest muusikalile „Kaunitar ja koletis“ Vanemuise teatris.

2018
Auhind jäi välja andmata.

2016
Maarja Meeru – isikupärase värvilahendusega kunstilise terviku loomise eest mastaapse lavapildi ja karakteersete kostüümide kaudu Georges Bizet' ooperile „Carmen“ (Vanemuine).

2014
Ene-Liis Semper – jõulise ja julge lahenduse eest klassikalise ooperiteose visuaalsel tõlgendamisel (Charles Gounod' ooper „Faust“ Rahvusooperis Estonia).

2012
Iir Hermeliin – järjepidev silmapaistev loominguline panus eesti muusikalavastuste kujundamises. Esile tõsteti lavastusi „Nukitsamees“, „Detektiiv Lotte“ ja „Mary Poppins“ (Vanemuine).

2011
Vladimir Anšon – pikaajalise panuse eest eesti lavakujunduse arengusse ning originaalse lavakujunduse eest lavastusele „Mowgli“ Vanemuise teatris.

2010
Liina Keevallik – eredalt esiletõusnud kunstnikutöö lavastuses „Così fan tutte“ (Rahvusooper Estonia).

2009
Ene-Liis Semper – erinevate lavakujunduslike võtete õnnestunud kasutamine ja detailideni ajastutruu terviku loomine lavastuses „Ruja“ (Vanemuine).

2008
Elo Soode – originaalse ja tervikliku kunstnikunägemuse eest lavastuses „Hamlet“ Rahvusooper Estonias.

2007
Reet Aus – avar ja kunstiliselt põhjendatud vaatenurk, mis iseloomustab kostüümiloomingut lavastustele „Naiste laulud“ (Nargen Opera) ja „Tuleaed. Mu luiged, mu mõtted“ (Von Krahli Teatri ja Nargen Opera ühistöö).

2006
Auhind jäi välja andmata.

2005
Eldor Renter – pikaajalise loomingulise kõrgvormi eest.