Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind


STATUUT

Auhind antakse kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest. Auhinna võib saada nii lavastaja, kunstnik, näitleja kui ka iga teine lavastuse osaline.

Auhind on asutatud Rein Oja ettepanekul Eesti Teatriliidu juhatuse otsusega 1997.

Auhinnaga kaasneb Vaike Pääsukese kujundatud aukiri ja Eesti Kultuurkapitali preemia.

Salme Reek (1907–1996)
Eesti Draamateatri näitleja alates 1930. aastast.
Entusiastlike ja südamlikult hellade lapstegelaste kehastaja läbi aastakümnete.
Lastekuuldemängude režissöör, tuntud ja tunnustatud raadiohääl.


LAUREAADID

2024
Laura Jaanhold ja Illimar Vihmar – „Kurjus“ (Endla Teater): vägivallaringi ja selle katkestamise võimalikkuse mitmekülgne käsitlus nii sisu kui ka vormi tasandil.

2023
Tanel Jonas, Getter Meresmaa, Doris Tislar ja Risto Vaidla – „Kõik ägedad asjad“ (Eesti Noorsooteater): puudutaval ja keerulisel teemal lavastus, mille iga etendus
mängitakse ainukordseks sündmuseks.

2022
Mirko Rajas – dünaamiline ja haarav lavastustervik noortelavastuses „Miks me varastasime auto“ (Eesti Noorsooteater)

2021
Mare Tommingas – lavastaja- ja koreograafitöö lasteballetis „Tilda ja tolmuingel“ (Teater Vanemuine).

2020
Katrin Pärn ja Janek Savolainen – meisterlik lastelt lastele tantsulavastus „Klaabu“ (Teater Vanemuine).

2019
Tiina Mölder ja Christin Taul – lavastus „(p)ÖÖ“ (NUKU teater).

2018
Birgit Landberg ja Paul Piik – lavastaja ja dramaturg lavastuses „Peks mõisatallis“ (Must Kast). Tänapäevaselt särav ja intellektuaalne, värske ja provotseeriv vaade Eesti ajaloole ja eestlase enesekuvandile.

2017
Marika Palm – noortemuusikal „Moraal” (Ugala), moraaliküsimuste nüüdisaegne lahtimängimine iroonia ja ürgse jõuga.

2016
Mirko Rajas – meisterlik ja kütkestav peaosa lavastuses „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal” (NUKU teater).

2015
Leino Rei – tundliku lavastajatöö eest tajudega mängivas lavastuses „Siil udus” (Tartu
Uus Teater).

2014
Haide Männamäe ja Toomas Tross – autori-, lavastaja- ja näitlejatöö klounipaari Piip ja Tuut väljatöötamise ning ampluaa pideva avardamise eest, sealhulgas lavastuses „Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu” (Piip ja Tuut Teater).

2013
Oleg Titovi lavastajatöö „Tuul pajuokstes“ Ugala teatris – kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.

2012
Kaili Viidas – Endla teatri lavastuse „Põrrr…!!!“ autori, lavastaja ja kunstnikuna originaalse idee ja kogu ruumi hõlmava kujunduse sõlmimise eest põnevaks vaatemänguks, mis pakub meeldejääva reisi päriselule külla, ning teiseks lennuka osatäitmise eest lavastuses „Aladdini imelamp“.

2011
Rein Agur, „Kirjaklambritest vöö“ – üllatav, leidlik ja teatraalne, põlvkondi ühendav lähenemine noorte probleemidele (VAT Teater).

2010
Tantsuteatri ZUGA ühendatud tantsijad Tiina Mölder, Helen Reitsnik, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson – algupärane ja sihtgrupitundlik noorimale teatripublikule suunatud lavastus „Zuga zuug zuh-zuh-zuh“.

2009
Jevgeni Ibragimov – missioonitundlikult ja jõuliselt kehtestatud kõrgetasemeline nukuteatrispetsiifika ammu selle järele janunenud Eesti Nuku- ja Noorsooteatris, mis avaldus lavastustes „Oskar ja Roosa Daam“, „Kuldvõtmeke“ ja „Mängurid“.

2008
Finn Poulsen – ausa, tugevat lavastajasõnumit levitava ning näitlejaid ergastava ja publikut mitte alahindava tõsise töö eest Eesti teatris, mis taas leidis tõestust lavastuses „Romeo ja Signe“ Emajõe Suveteatris.

2007
Aare Toikka – muinasjutu „Väike merineitsi“ dramatiseerimise ja lavastamise eest (VAT Teatri ja Kuressaare Linnateatri ühistöö).

2006
Leino Rei – noorimale teatripublikule mõeldes õiges ning vajalikus suunas tegutsemine. Nukuteatri lavastuse “Karjatüdruk ja korstnapühkija“ teksti dramatiseerija, lavastaja ja näitleja.

2005
Peeter Tammearu – lavastuse „Aarete saar“ dramatiseering ja lavastajatöö (Ugala).

2004
Aivar Tommingas – lapsi austava ja mõistva näitlejaloomingu eest, mis peegeldab väärikat ja tõsist suhtumist lastesse nii saalis kui laval. Osatäitmised: Väike onu, „Väikese onu saaga“; Homeros Zuckerman, „Charlotte koob võrku“; Kass, „Inetu“; Kasper, „Kardemoni linna rahvas ja röövlid“ (kõik Vanemuise teatris); Hertsog, „Huck“ (Emajõe Suveteater); Fagin, „Oliver“(Vanalinnastuudio ja Smithbridge Productions).

2003
Rosita Raud – pühendumise ja süvenemisega loodud isikupärased kunstnikutööd nukulavastustele, silmapaistvalt kõrge nukukultuuri teadvustamine nii kunstniku kui ka pedagoogina. Esile tõsteti Eesti Riikliku Nukuteatri lavastusi „Jussikese seitse sõpra“ ja „Hofmeister ehk Lärm“.

2002
VAT Teater – sõnumiselge ja ajatundliku repertuaari kujundamise eest (laste- ja noorsoolavastused „Kivid“, „Lend ümber ookeani“, „Jumal on DJ“, „Pompeenia“).

2001
Iir Hermeliin – kunstnikutööde eest lavastustes „Charlotte koob võrku“ Vanemuises, „Huck“ Emajõe Suveteatris ning „Inglitiivul ümber maailma“ Nukuteatris.

2000
Aare Laanemets – lasteväärilise kõrge professionaalse taseme ja tõsiste probleemide mõtestamise eest Endla lavastuses „Salaaed“.

1999
Juri Mihhaljov – kõrgetasemelise ja omanäoliste lastelavastuste eest Narva teatris Ilmarine. Žürii pidas silmas lavastusi „Pikk Peeter ja Väike Peeter“ ning „Mine põrgusse“.

1998
Reeda Toots – inimliku ja sooja sõnumiga lastelavastuse eest („Sipsik“ – Eesti Riiklik Nukuteater).

1997
Ivo Eensalu – rõõmsate, värvika ansamblimängu sõnumiga lastelavastuste „Kiigepuu“ (Eesti Draamateater) ja „Aladdini imelamp“ (Vanalinnastuudio) eest.