Nominendid 2017


TEATRI TEHNILISTE TÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Roland Leesment, Toivo Kaev, Anu Konze, Taivo Pahmann, Enar Tarmo, Marika Tint ja Krista Tool.

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Malle Kaalep – Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

Piret Tang – Eesti Draamateatri kostüümiala juhataja, kunstnikele ja loomingulisele trupile usaldusväärne kaaslooja. 2016. aasta hiilgav meistrieksam kogu kostüümiosakonnale oli „Armunud Shakespeare’i“ ligi 100 ajaloolise kostüümi valmistamine ja teatri laos olemasolevate kostüümielementide oskuslik ärakasutamine.

Tiit Villemsoo – Tallinna Linnateatri dekoratsiooniala juhataja, väsimatu ja punktuaalne mees, kelle jaoks ükski vineer ei ole liiga paks ja kelle joonlauad on alati sirged.

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Villu Jõgi – Eesti Draamateatri lavatehnik, kelle kuulumine lavastuse tehnilisse meeskonda sisendab turvatunnet kõigisse nii laval kui lava taga ja paneb uskuma, et saame hakkama mistahes loominguliste ja tehniliste ülesannetega.

Arne Maasi – Rakvere Teatri valguskunstnik, töötanud teatris üle 35 aasta. Teinud hulgaliselt valguskujundusi, aga veel olulisem – oskab teha valgust ka seal, kus puudub eeskujulik tehnika ja vahel pole pistikutki.

Karmen Tellisaar – Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Peeter Harjaks – Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.

Kristo Kruusman – Rakvere Teatri reklaamijuht, kes on suutnud hoolimata 9 stressirohkest tööaastast säilitada loomingulise erksuse ja eetilise suhtumise teatrisse. Kohusetundlik teatriinimene, kes ei jaga töid minu ja teiste omaks, vaid kui vaja, siis teeb.

Triinu Sillaste – Tallinna Linnateatri trupijuht. Tervikpilti hoomav ja pühendunud tegija, kes oskab lahendada nii kunstilisi kui ka tehnilisi küsimusi delikaatsel, samas otsustaval moel ning on viimastel aastatel hüppeliselt suuremaks paisunud teatris sujuvalt täitnud ka mitmeid oma valdkonnast väljapoole jäävaid ülesandeid.


ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Liis Aedmaa, Sven Karja, Ene Paaver ja Mihkel Seeder.

Auhind puudutab kahe viimase aasta jooksul lavale jõudnud algupäraseid teatritekste.

Eero Epner, Tarmo Jüristo, Aare Pilv ja Vaiko Eplik – lavastuse „Savisaar“ (Teater NO99) tekst ja laulusõnad.

Kristiina Jalasto – lavastuse „non-stop SETO“ (Taarka Pärimusteater) tekst.

Priit Kruus, Paavo Piik, Henrik Kalmet, Diana Leesalu ja Paul Piik – lavastuse „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“ (Kinoteater) tekst.

Andres Noormets – kuuldemängu „Asjad“ (Raadioteater) tekst.

Andra Teede – lavastuse „45 339 km² raba“ (Endla teater) tekst.


REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Merle Karusoo, Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Kalju Orro, Tanel Tomson, Hedi-Liis Toome ja Liina Unt.

Jaak Allik – üldistava pilguga kriitik ja teatriprotsessi aktiivne kujundaja läbi rea tähelepanuväärsete artiklite ning kogumiku „Kihnu Jõnnist Savisaareni“.

Luule Epner – süstemaatilise lähenemisega autor, kes lavastuse „Paradiis“ näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku.

Valle-Sten Maiste – lavastuste „Revolver“ ja „Öös on asju“ ideelist tagaplaani ammendavalt ja tabava sõnaga avav esseist.

Pille-Riin Purje – näitlejatööd täppislugev viljakas kriitikatraditsiooni edasikandja.


SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Eva-Liisa Linder, Enn Lillemets, Kalju Orro, Anneli Saro ja Jaanus Vaiksoo.

Siim Angerpikk – lavastus „Lumeilm“ (Tartu Uus Teater): paberist omailma nutikas meisterdamine ja lustlik elluäratamine.

Andero Ermel ja Külli Teetamm – täpse mänguvõtme leidmine ja hoidmine lavastuses „Sipsik ja vana aja asjad“ (Rahvusooper Estonia).

Marika Palm – noortemuusikal „Moraal“ (Ugala Teater): moraaliküsimuste kaasaegne lahkamine iroonia ja ürgse jõuga.

Taavi Tõnisson – lavastus „Päike läheb puhkusele“ (NUKU teater): sooja ja inimnäolise päikesesüsteemi loomine koos kassiga.

Marion Undusk – kujundus ja kostüümid lavastustes „Võlur Oz“ (Ugala Teater) ja „Tähelaps“ (Karlova Teater): kahe erineva võlumaailma loomine ja vaimukas kujustamine.


ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Madli Pesti ja Marie Pullerits.

Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, valguskunstnik Pietu Pietiäinen, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko – lavastus „Pööriöö uni“ (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert): suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos.

Kunstnik Liina Keevallik, helilooja Jakob Juhkam ja lavastaja Mart Kampus – lavastus „Punane õhupall“ (Teater NO99): nostalgilist atmosfääri loov visuaalkunsti ja muusika tundlik põiming.

Lavastaja Mart Kangro – lavastus „Final Countdown“ (MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus): võistlussituatsiooni ja loomeprotsessi võrdlev uurimine etenduskunsti kontekstis.

Kunstnik Maarja Pabunen, videokunstnik Kristin Pärn, heliloojad ja helikujundajad Martin-Eero Kõressaar ja Villem Rootalu, valguskunstnik Priidu Adlas ja lavastaja Helen Rekkor – lavastus „Süüria rahvalood“ (Vaba Lava ja MTÜ Misanzen): suure lava võimaluste fantaasiaküllane kasutamine eksootiliste visuaalsete ja heliliste vahenditega.

Autor ja esitaja Karl Saks – lavastus „Seisund ja disain“ (Kanuti Gildi SAAL): tantsukunsti ja objektiteatri, heli- ja visuaalkunsti originaalne ning terviklik ühendamine.


TANTSUAUHIND

Žürii: Laura Kvelstein, Evelin Lagle, Marie Pullerits, Anu Ruusmaa ja Kai Valtna.

Joanna Kalm – „Débutante“ (Sõltumatu Tantsu Lava): sentimendita kaasaegse hulluse pilk erikultuurikihtidele; sügavast kehalis-liikumuslikust uurimusest sündinud kontseptsioon.

Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva ja Maarja Tõnisson – „Olmeulmad“: mitmekihiline, mänguline, vaimukas ja omanäoline liikumise ning ruumi kasutus tervikkontseptsiooni teenistuses; tugeva grupisünergiaga tantsijatekoosluse esile kerkimine.

Karl Saks – „Seisund ja disain” (Kanuti Gildi SAAL): etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).

Kalli Pikas – „Kollane”: transtsendentne lavaline olemine ja kehaline väljenduslikkus. Puhas ja kompromissitu lavaline kohalolu ning julgus end veendunult avada.


BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Kristiina Garancis, Ago Herkül, Rufina Noor ja Age Oks.

Marika Aidla – lavastuse eest „Klaver“ (Teater Vanemuine).

Maria Engel – osatäitmiste eest lavastustes „Klaver“, „Don Juan“ ja „Lumekuninganna“ (Teater Vanemuine).

Denis Klimuk – osatäitmiste eest lavastustes „Luikede järv“, „Vaikivad monoloogid“ ja „Laul maast“ (Eesti Rahvusballett).

Jack Traylen – osatäitmiste eest lavastustes „Don Juan“, „Lumekuninganna“ ja „Klaver“ (Teater Vanemuine).


MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Saale Kareda, Helen Lepalaan ja Kristel Pappel.

Märt Jakobson – Egiptuse kuninga ja Raimondo Bidebent’i veenvad osatäitmised Verdi ooperis „Aida“ (Rahvusooper Estonia) ja Donizetti ooperis „Lucia di Lammermoor“ (Teater Vanemuine).

Monika-Evelin Liiv – Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis „Aida“ (Rahvusooper Estonia).

Kädy Plaas – vokaalselt nõudliku partii kõrgetasemeline esitus Haasi monodraamas „Atthis“ (Festival Afekt).

Imbi Tarum, Ene Rindesalu, Teele Jõks ja Stephan Jöris – panus eesti vanamuusika laulmis- ja esituskultuuri Purcelli ooperis „Dido ja Aeneas“ (EMTA vanamuusika keskus, EMTA ooperistuudio).

Heli Veskus – Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Rahvusooper Estonia).


LAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Žürii: Olav Ehala, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits, Helena Tulve ja Ardo Ran Varres.

Hendrik Kaljujärv – originaalmuusika eest lavastustele „OVEREXPOSURE“ (Kanuti Gildi SAAL) ja „All tomorrow’s parties“ (Sõltumatu Tantsu Lava).

Jaak Lutsoja – muusikalise kujunduse eest lavastusele „Soo“ (Ugala Teater).

Andre Pichen – muusikalise kujunduse eest lavastusele „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

Johan Randvere – muusikalise kujunduse eest lavastusele „Uhkus ja eelarve“ (Endla Teater).SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste ja Pille-Riin Purje.

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Mari Abel – osatäitmine lavastuses „Paradiis“ (Von Krahli Teater) ning Sarah lavastuses „Aadama õunad“ (Kinoteater ja Nargen Festival).

Ester Pajusoo – Vanaeit lavastuses „Mäed“ (Eesti Draamateater).

Terje Pennie – Lidia Ivanovna lavastuses „Aleksei Karenin“ (R.A.A.A.M.).

Helena Pruuli – Helena lavastuses „Pööriöö uni“ (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert) ning Yvette Pottier jt osatäitmised lavastuses „Ema Courage“ (Teater NO99).

Leila Säälik – Ema lavastuses „Suluseis“ (Teater Vanemuine).

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Nikolai Bentsler – Vandaal lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater) ning osatäitmine lavastuses „Ma pigem tantsiksin sinuga“ (R.A.A.A.M ja Vaba Lava).

Arvi Mägi – Kalju lavastuses „Maailma otsas“ (Rakvere Teater) ja Aadu Hint lavastuses „Paljasjalgne Debora“ (Kuressaare Linnateater).

Jaan Rekkor – Kalle lavastuses „Olga, Irina ja mina“, osatäitmised lavastuses „Pao-Pao. Kuldse Trio lood“ ning Kapten Frencham lavastuses „Mitte praegu, kallis“ (kõik Endla Teater).

Aarne Soro – Juhan ja Madjak lavastuses „Soo“ (Ugala Teater).

Janek Vadi – Jonathan Borck lavastuses „Vanaema ja Issand Jumal“ (Ugala Teater).

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Kadri Lepp – Anna lavastuses „Kõrboja perenaine“ (Ugala Teater).

Riina Maidre – Liri lavastuses „Vannutatud neitsid“ (R.A.A.A.M.) ja osatäitmine lavastuses „Skaala surm“ (Kanuti Gildi SAAL).

Kaie Mihkelson – onu Keki lavastuses „Vannutatud neitsid“ (R.A.A.A.M.).

Anneli Rahkema – Eetla Ambrosen lavastuses „Somnambuul“ (Rakvere Teater).

Külli Teetamm – Esmasündinu lavastuses „Olin kodus ja ootasin, et vihma hakkaks sadama“ (Tallinna Linnateater)

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Märt Avandi – Mees lavastuses „Kopsud“ (Endla Teater), Ivan lavastuses „Aadama õunad“ (Kinoteater ja Nargen Festival) ning Gilbert Bodley lavastuses „Mitte praegu, kallis“ (Endla Teater).

Sten Karpov – Jago lavastuses „Othello“ (Teater Vanemuine).

Lembit Peterson – André lavastuses „Isa“ (Theatrum).

Indrek Sammul – Thomas Becket lavastuses „Becket ehk Jumala au“ (Eesti Draamateater).

Kristo Viiding – Ben lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

KUNSTNIKUAUHIND

Vadim Fomitšev – kujundus lavastusele „Somnambuul“ (Rakvere Teater).

Liina Keevallik – kujundused lavastustele „Wake up! It’s time to die“ (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), „Ma pigem tantsiksin sinuga“ (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning „Punane õhupall“ (Teater NO99).

Kairi Mändla – kujundused lavastustele „Paradiis“ (Von Krahli Teater), „Soo“ (Ugala Teater) ja „Ema Courage” (Teater NO99).

Laura Pählapuu – kujundus lavastusele „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

Liisa Soolepp – kujundus lavastusele „Kopsud“ (Endla Teater).

LAVASTAJAAUHIND

Lauri Lagle – lavastus „Paradiis“ (Von Krahli Teater).

Andres Noormets – lavastused „Othello“ ja „Suluseis“ (mõlemad Teater Vanemuine).

Hendrik Toompere jr – lavastus „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

Taago Tubin – lavastus „Kopsud“ (Endla Teater).

Priit Võigemast ja Henrik Kalmet – lavastus „Aadama õunad“ (Nargen Festival ja Kinoteater).